Podle některých zubních lékařů v děčínském okrese je stav zubů u malých dětí ve velmi špatném stavu. Zdravotní pojišťovny hradí dvě preventivní prohlídky ročně. Ostatní návštěvy budou rodiče od příštího roku svým dětem hradit z vlastní kapsy. Podle tiskového mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta nebudou mít poplatky u stomatologů žádný vliv na další zhoršení zubů u dětí. „Špatný stav zubů je dán především zanedbanou prevencí. Nechceme jít za hranici, kdy rodiče nebudou ochotni dát za své dítě třicet korun za návštěvu u stomatologa. Není to tolik peněz, aby je lidé nemohli zaplatit,“ řekl Cikrt. Doplnil, že zákon na lidi v hmotné nouzi pamatuje. Ti totiž platit nemusí a jsou od poplatků u lékaře osvobozeni.
Děčínský stomatolog Zdeněk Janda uvedl, že za špatný stav zubů u nejmenších dětí mohou jejich rodiče. „Je to především vinou zanedbané prevence, o kterou se mají starat právě jejich rodiče. Přitom preventivní prohlídky jsou bezplatné. Myslím si, že chybí i motivace. Proč bych měl spravovat zuby někomu, kdo o ně nepečuje,“ řekl Janda. Doplnil, že v některých evropských státech je to zařízené tak, že když lidé nepřijdou na preventivní prohlídku, další prohlídku si musí platit z vlastní kapsy.
V minulých letech rodiče spoléhali na pravidelné školní prohlídky, které se však už v současnosti nedělají. A podle Zdeňka Jandy by ani nic nezachránily. „Každý je přihlášen ke svému vlastnímu stomatologovi. Jiný zubař ho ani nesmí prohlížet,“ uvedl dále Zdeněk Janda. Doplnil, že rodiče musí dbát o zuby od útlého věku a zároveň se starat o správné stravovací návyky dětí. „Jedna z největších neřestí maminek je med na dudlíku a pití sladkých nápojů,“ dodal Janda. I podle varnsdorfského zubaře Lubomíra Svobody rodiče prevenci zanedbávají. „Někteří rodiče mají i špatné informace o způsobu a častosti čištění zubů u dětí. Je velmi důležité, aby si děti zvykly chodit k zubaři od nejútlejšího věku,“ řekl Svoboda a dodal, že zavedením školních prohlídek by se mnohé vyřešilo.