Mezi nejvýznamnější ekologické investice na území Děčína se má v průběhu několika příštích let zařadit dobudování kanalizační sítě v místech, kde zatím likvidace odpadních vod není v souladu s představami a normami Evropské unie. K jejich dodržování se zavázala i Česká republika a s řešením problému by se do roku 2010 měla vypořádat i děčínská aglomerace. „K dostavbě kanalizační sítě na území města odborníci vytipovali dvacet lokalit. V některých z nich se ale nové vodohospodářské investice nejeví jako ekonomické a podle tohoto hlediska byla místa uvažované výstavby kanalizace rozdělena do několika skupin,“ vysvětlil děčínský primátor Vladislav Raška. Příslušnou studii na dostavbu kanalizační sítě v Děčíně zpracoval letos na jaře útvar rozvoje Severočeských vodovodů a kanalizací. Z dokumentu vyplynulo několik variant řešení, kterými se zabývali děčínští zastupitelé. Z jejich usnesení vyplývá, že v místech, kde dojde k dobudování kanalizace, město počítá s finanční spoluúčastí majitelů jednotlivých objektů napojovaných na novou síť. „V každé vybrané lokalitě půjde řádově o desítky milionů korun, které bude muset s předpokládaným využitím dotací z evropských zdrojů investovat město. Máme proto samozřejmě zájem na tom, aby nový systém využívalo co nejvíce obyvatel dotčených lokalit. Požadavek, aby se finančně podíleli na zpracovávané projektové dokumentaci, je tedy i jakousi pojistkou, že si nechají kanalizační přípojku ke svým domům zřídit,“ dodal děčínský primátor.
Podle náročnosti terénních a dalších úprav by se měl příspěvek na zhotovení projektové dokumentace u jednotlivých přípojek pohybovat ve výši pět až osm tisíc korun. A to včetně navazujících inženýrských činností. V případě skupinových přípojek půjde o ještě nižší příspěvky, předpokládají se částky od tří do pěti a půl tisíce korun. Počítá se i s tím, že složené zálohy za určitých podmínek dostanou lidé zpátky.
Studie řešící dostavbu kanalizace v Děčíně považuje za ekonomicky přijatelné budování sítě tam, kde celkové náklady přepočtené na jednoho trvale žijícího obyvatele budou činit maximálně šedesát tisíc korun. Takový je limit pro pozdější odkoupení dokončené kanalizace do majetku Severočeské vodárenské společnosti. Kromě Červeného vrchu, kde město kanalizaci financuje ze svého rozpočtu, se s další postupnou výstavbou počítá v městských čtvrtích Bělá a Čechy a dále v lokalitách Březiny, Bechlejovice a Prostřední Žleb. Doporučenými lokalitami k odkanalizování jsou i katastrální území Horní Oldřichov, Krásný Studenec, Křešice, Lesná, Loubí a Nebočady. „V některých místech zpracovaná studie vzhledem k předpokládanému vyššímu překročení limitních nákladů počítá s individuálním řešením likvidace odpadních vod prostřednictvím domovních čističek a podobnými zařízeními. Jde o vymezené části a lokality Boletice, Dolní Žleb, Folknáře, Maxičky, Popovice, Velká Veleň a některé další,“ uvedl šéf odboru životního prostředí děčínského magistrátu Jiří Hykš.