Podzimní sychravé počasí, chvíli zima chvíli teplo, to vše trápí lidi na Děčínsku. Podle lékárníků jsou lidé v tomto počasí více náchylní na různá běžná onemocnění jako třeba kašel, zánět nosohltanu nebo rýma s, kterými většinou k lékaři nechodí.
„V současné době chodí více lidí pro různé léky na nachlazení,“ potvrdil lékárník z Varnsdorfu Petr Friese.
Léky jsou teď velmi drahé a lidi utratí v lékarně mnohdy hodně peněz.
„Lidé utratí za běžné léky proti nachlazení v lékáně někdy i dvě stě korun,“ řekla laborantka z děčínské lékárny Jana Chocová. Doplnila, že samozřejmě se dá utratit i méně, ale většinou lidé, kteří potřebují chodit do práce a být brzy zdraví, si kupují lepší a dražší léky.Na odbyt jdou v tomto období i vitamíny a léky na posílení imunity. Ty kupují nejen už nachlazení ale i zdraví lidé.
„Cena vitamínů se velmi pohybuje. Třeba vitamín C se dá pořídit od čtyřiceti pěti korun až do sto dvaceti,“ vysvětlil lékárník z České Kamenice Pavol Konečný. Cena multivitamínů je vyšší a to až čtyřista korun za balení na tři měsíce.
Ceny i jiných léků se liší. Ale většinou to jsou jen malé rozdíly.„Cena léků jako sprej do nosu, Coldrex i bylinkový čaj se liší jen asi o jednu až dvě koruny v různých lékárnách,“ vysvětlil lékárník z varnsdorfu Petr Friese.
Lidé si už zvykli, že ne s každým nastuzením musí k lékaři. Vědí, že některý lék je vyjde zhruba na stejné peníze s receptem jako bez něho.„Za léky v lékárně utratím obvykle hodně peněz. Mám tři děti a když jsou nemocné, tak pro ně vybírám ty nejlepší,“ řekla obyvatelka Děčína Lenka Křížková. Dodala, že za vitamíny naposledy nechala v lékárně více než sedm set korun.