Přitom výměna je podle odborníků velmi důležitá a nezbytná.
„Letní pneumatika v zimě tvrdne a ztrácí přilnavost k silnici. Stačí, když je méně než sedm stupňů nad nulou,“ řekl manager severočeského BESIPu Jan Pechout. Doplnil, že v zimě pak má ztvrdlá letní pneumatika delší brzdnou dráhu a to je velmi nebezpečné. „S výměnou by řidiči měli začít okamžitě, jakmile předpověď počasí hlásí zimu na více dní,“ poradil Pechout.
Výměny gum na poslední chvíli a s tím spojené návaly a dlouhé fronty nevidí majitelé autoservisů rádi. Řidiči jsou totiž nedočkaví a mnohdy velmi nepříjemní na obsluhu servisu.
„Teď máme objednávky, ale není to žádný velký nával. Ten zase přijde s prvním sněhem, stejně jako to bylo loni. I datum si pamatuji. Bylo to 11. listopadu,“ nezapomněl na obrovský nárůst zakázek majitel pneuservisu v Děčíně Karel Staněk.
Jinou zkušenost mají ve Šluknovském výběžku. Tam už začínají ve větší míře řidiči pneumatiky měnit.
Už teď máme plno. U nás jsou asi řidiči ukáznění, začínají s výměnou zavčasu,“ poznamenal majitel servisu v Rumburku Rudolf Hahnel.
Za pravdu mu dal Pavel Kolínský z mikulášovického autoservisu. „Už máme hodně zakázek, zavedli objednávací systém, zákazníky zveme na dohodnutou hodinu, pak tu nikdo nemusí čekat a žádné fronty tu nemáme,“ řekl Kolínský.
V Benešově nad Ploučnicí nabídli pracovnicí servisu svým zákazníkům úschovnu pneumatik. „Pak je tady nenechají ležet, naopak je to motivuje k tomu, aby si je přijeli vyměnit,“ řekl majitel Jaroslav Němec.
S výměnou pneumatik nezaspali strážníci děčínské městské policie. Už mají skoro všechny vozy přezuté. „Tento týden přezouváme poslední,“ tvrdil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.
Zimní gumy potřebují i autobusy hromadné dopravy. Technici je přezouvají zpravidla o víkendu. „Je to kvůli tomu, že o víkendu jezdí méně autobusů, a tak na ně máme více času,“ vysvětlil dopravní náměstek Pavel Faugner.
Pneumatiky už mají nakoupené a na výměnu zcela připravené.