Varnsdorfská radnice v současné době vyzývá občany, aby se vyjádřili k budoucnosti města prostřednictvím diskuse. Tu mají vést s představiteli města v novém projektu Varnsdorf – Zdravé město.
Všichni mohou sdělit zástupcům radnice a ostatním lidem představy o dalším rozvoji města. Řešit se budou nejen problémy, ale všichni mohou otevřeně diskutovat i o budoucnosti města a o tom, jak uvedené problémy řešit. „Pomocí projektu Zdravé město bychom se chtěli dozvědět, co lidi ve městě trápí a naopak, co by chtěli vylepšit. Už 5. listopadu připravujeme první společné celovarnsdorfské forum ve Studentském klubu Střelnice,“ uvedl varnsdorfský místostarosta František Dlask.
Hlavní témata veřejné diskuse se budou týkat veřejné správy, životního prostředí, volného času, vzdělávání, podnikání, sociální problematice, cestování a dopravy. „Dobré nápady a návrhy, které vzejdou z veřejné debaty, uložíme do zásobníku projektů na radnici. Peníze na uskutečnění schválených návrhů budeme čerpat z evropských či regionálních fondů,“ pokračoval František Dlask. Doplnil, že o jejich realizaci bude rozhodovat městská rada a zastupitelstvo.
V současnosti představitelé města navštěvují především základní a střední školy a s projektem seznamují žáky a studenty. „Chtěli bychom projekt představit i dětem. Ti s ním pak mohou seznámit i rodiče,“ dodal František Dlask. Obyvatelé města zatím o projektu příliš něvědí a někteří se do veřejné diskuse ani nezapojí. Představy o zlepšení však mají. „Vzhledem k tomu, že každý den hlídám vnoučka, nezapojím se. Myslím si, že by byl potřeba vyčistit rybník Mašiňák, který v létě slouží ke koupání,“ řekla majitelka varnsdorfského obchodu s potravinami a zeleninou Ilona Křížová.
Naopak varnsdorfská Lenka Rýdlová, prodavačka v uzenářství, se do projektu pravděpodobně zapojí. „Už delší dobu mě trápí, že mám pod ložnicí umístěn městský rozhlas a při každém požárním poplachu mě vzbudí. Zdá se mi divné, že ho umístili přímo v sídlišti, kde žije nejvíc lidí,“ uvedla Lenka Rýdlová.