Zvýšený výskyt infekčního onemocnění planými neštovicemi zaznamenali v posledním týdnu ve šluknovské mateřské škole v Žižkově ulici.V jedné třídě nakažlivou chorobou onemocnělo deset dětí.
„V této třídě je celkem dvacet pět dětí a můžeme očekávat, že ty děti, které ještě plané neštovice neprodělaly, také onemocní,“ řekla zástupkyně ředitele mateřinky ve Šluknově Ivana Benešová. Ve zbývajících dvou třídách dosud žádné děti neonemocněly. Zvláštní opatření pracovníci mateřské školy zatím nepřijali.
Podle lékařky z děčínské epidemiologie Lenky Šimůnkové se zvýšený výskyt planých neštovic objevuje pravidelně po třech až pěti letech. „Nemoc se vyskytuje vždy v určitém místě a pak se stěhuje zase do jiné oblasti,“ vysvětlila Lenka Šimůnková. To potvrdila i zástupkyně ředitele šluknovské mateřinky Ivana Benešová. „Více případů onemocnění planými neštovicemi jsme naposledy zaznamenali asi před dvěma roky.“ Infekčnímu onemocnění planých neštovic se však dá v současné době bránit.
Přibližně dva roky je na trhu vakcína proti tomuto onemocnění. „Ve světě je už běžné, že rodiče nechávají děti očkovat proti neštovicím. U nás se trend teprve začíná. Avšak každému bych doporučila nechat děti očkovat,“ pokračovala Lenka Šimůnková.
Především rodiče uznají přednosti této vakcíny, především v případě, když mají dvě a více dětí.
„Když je v rodině více dětí, tak to jeden od druhého chytí a pro rodiče to znamená být doma až šest týdnů,“ dodala Lenka Šimůnková.
Možnost očkovat svou tříletou dceru Barborku využila Miloslava Šafková z Děčína. „Myslím si, že je to lepší než nechat dítě trpět vysokými horečkami. Také svědění je pro malé dítě velmi nepříjemné,“ řekla Miloslava Šafková. Doplnila ještě, že by dcera mohla onemocnět třeba i v době, kdy už bude chodit do práce. Protože léčba trvá až tři týdny, zdá se jí to velmi dlouhá doba pracovní neschopnosti.
Nemoc lze léčit běžně dostupnými prostředky na horečku, vyrážku mohou rodiče mazat antiseptickou mastí a tekutým pudrem. Plané neštovice většinou zanechávají doživotní imunitu. Dítě toto onemocnění prodělá obvykle jen jednou.