„Členové hodnotící komise z místní organizace zahrádkářů obešli město a pozorně si prohlíželi upravenost jednotlivých domů či bytů. V návrhu na odměny figurovalo více květinových úprav, ale nakonec padlo rozhodnutí o šesti oceněných květinových výzdobách,“ uvedl českokamenický starosta Miroslav Weis. V konečném hodnocení se neurčovalo pořadí, ale každý ze šesti oceněných si může nakoupit potřebné věci pro další květinovou výzdobu za pětistovku.
„Je to určitě motivace nejen pro samotné odměněné, ale i pro další obyvatele města, aby se snažili o co nejlepší upravenost svých domů a bytů,“ dodal starosta. Důkazem o tom, že milovníků květin na balkonech a parapetech oken v České Kamenici přibývá, je i výčet dalších jmen lidí, které hodnotící komise alespoň pochválila zveřejněním v místních novinách.
Zřejmě vůbec první impuls k odměňování květinové výzdoby se na Děčínsku zrodil v Merbolticích. Tamní soutěž Kvetoucí Merboltice má za sebou už šest ročníků. Vítězové teď dostávají krásné poháry a tisícikorunovou odměnu. „Myslím, že se tahle inspirace velice rychle ujala. Někteří zdejší lidé zpočátku tvrdili, že je jim jedno, jak v soutěži dopadnou. Pak ale bylo vidět, že jim to tak úplně lhostejné není,“ poznamenala starostka Hana Kučerová. Soutěž zaměřenou na květinovou výzdobu a úpravu zahrádek začala organizovat také radnice v Dobkovicích a přidaly se i některé další obce.