Padělatelé bankovky vyrobili na barevné kopírce nebo pomocí skeneru. Přesto na první pohled vypadají věrohodně. Podrobnějším zkoumáním je ale možné odhalit, že na nich chybí bezpečnostní prvky a papír bankovek je podobný novinovému papíru.

V letošním roce to není první případ v děčínském okrese, kdy policisté objevili falzifikáty. „Letos jsme už zaznamenali šestnáct případů padělků. Jedná se o bankovky různých sériových čísel, vyrobených převážně v letech 1996 a 1997,“ řekl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.

Podle mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanky Kosinové, jsou ve většině případů padělané bankovky dobře rozpoznatelné, protože mají několik ochranných prvků. „Není to však pravidlem. Stalo se, že pracovníkům směnárny, kteří jsou školení, prošly pod rukama i padělané sto dolarové bankovky,“ řekla Blanka Kosinová.

Doplnila, že výrobou falzifikátů se zabývají padělatelské dílny. Především zahraniční dílny a organizované skupiny produkují velmi kvalitní padělky.

Nejlepší způsob, jak padělané peníze odhalit, je kontrola bezpečnostních prvků, především vodotisku. „Pravost bankovky lze zjistit i tak, že když jí dáme proti světlu, tak na ní musí být vidět nepřerušovaný stříbrný proužek, na kterém je vidět nominální hodnota bankovky,“ pokračoval Jan Šmíd.

Bankovky však mají i další bezpečnostní prvky. Model dvoutisícové bankovky tištěný v roce 2007 je opatřen novými a početnějšími bezpečnostními prvky.

Pachatelé se snaží dát bankovky do oběhu především v malých obchodech jako třeba večerky či trafiky, a to hlavně v ranních hodinách. „Pachatel si koupí třeba jen jednu krabičku cigaret,“ pokračoval Jan Šmíd.

Druhým místem, kde se nejčastěji objevují padělky jsou hypermarkety. Mluvčí společnosti Kaufland Michael Šperl uvedl, že se s padělanými bankovkami setkávají v naprosto ojedinělých případech. „Naši zaměstnanci jsou důkladně proškoleni na co mají při příjmu peněz na pokladnách nejvíce dbát,“ řekl Michael Šperl.

Policisté se setkali také s případy, kdy se o padělání peněz pokoušely děti jen tak z legrace. Policisté však důrazně varují, že každý, kdo se pokusí peníze napodobovat, se dopouští trestného činu.

„Padělatelé se dopouští trestného činu a mohou za něj být potrestání deseti až patnácti lety ve vězení,“ varovala tisková mluvčí severočeského policejního ředitelství policie ČR Šárka Poláčková. Doplnila, že trestného činu se však dopouští i ten, kdo vědomě padělanou bankovku uchovává a nebo se jí snaží udat v obchodě.

Každý, kdo se setká s padělkem ho musí odevzdat bez finanční náhrady na policii nebo do nejbližší banky. Sběratelé kuriozit k přechovávání padělků potřebují speciální povolení od České národní banky.

Ředitel děčínského muzea Milan Rosenkranc řekl, že padělky se vyráběly od okamžiku, kdy se začala vydávat oficiální platidla. „Mince se padělaly už za starého Říma. Zlato a stříbro se nahrazovalo obecným kovem. Jedna z nejznámějších penězokazeckých dílen byla v Koněpruských jeskyních v 15. století,“ vysvětlil Milan Rosenkranc. Dodal, že se falšovaly i papírové peníze od konce 18. století a byl za to velmi přísný trest, i hrdelní.