Především se podařilo zvládnout kompletní rekonstrukci střech na objektech takzvaného Dolního zámku.
„Dřívější šindele nahradily tašky a myslím, že nové zastřešení se stalo důstojnou vizitkou areálu. Šlo o akci za více než sedm milionů korun a samozřejmě máme v plánu vyměnit i střechy na objektech Horního zámku. Protože ale půjde opět o několikamilionovou investici, tak zatím nevíme, jestli se to podaří třeba už v příštím roce,“ uvedl benešovský kastelán Zdeněk Henig.
Kromě nových střech se podařilo do místností ve Volfově paláci osadit zpět malované kazetové stropy ze šestnáctého století. Řemeslníci tam také ukončili opravy elektroinstalace. Ještě je potřeba upravit podlahy. „Předpokládáme, že se podaří všechny zásahy zvládnout tak, abychom v tomto paláci mohli umístit už v příštím roce nové expozice,“ poznamenal správce zámku.
Své místo ve Volfově paláci najdou sbírky hodin. Ty má zámek ve svém depozitáři, ale možná některé exponáty do Benešova dorazí podle potřeby i z jiných památkových objektů. Expozice totiž zabere čtyři určené místnosti. Vedle sloupkových a kazetových hodin půjde i o několik historických unikátů. „Určitě se mezi ně zařadí dřevěné a také papírové ukazatele času,“ připomněl Zdeněk Henig.
K plánům na příští rok patří i pořádání pravidelných sezónních nebo celoročních výstav ve zrekonstruovaných prostorách prvního patra Horního zámku. Zázemím pro oživení kulturního života ve městě se stal i velký sál bývalé hospodářské budovy zámku, kde se už letos uskutečnilo několik úspěšných koncertů.