To vše tvoří výstavu nazvanou Ohlašuje se láskám vašim aneb svatby našich babiček. Veřejnost si ji může prohlédnout ode dneška na několik příštích měsíců ve vestibulu Jílovského zámku. Vernisáž začíná v sedmnáct hodin.
„Ten nápad na uspořádání podobné výstavy jsem nosila v hlavě dost dlouho. Nebyla jsem si ale jistá, jestli se mi podaří sehnat dost exponátů. Naštěstí mi vyšli vstříc mnozí přátelé a známí a výstava je tedy i jejich zásluhou,“ tvrdí manažerka pro Jílovský zámek Petra Nedvědová.
Expozici tvoří převážně předměty, ke kterým mají jejich vlastníci blízký vztah. Svatební fotografie svých rodičů nebo dokonce prarodičů totiž nenabízíme k veřejnému okukování každý den. „Však mi také vnuci tvrdili, že za ty půjčené věci ručím hlavou. Já jsem vlastně teoreticky už několikrát mrtvá,“ směje se organizátorka výstavy.
Mezi exponáty, které dávají nahlédnout do uzavírání svazků manželských před sedmdesáti i více lety, zaujímá zvláštní místo dvojice snubních prstenů. Je na nich vyražen letopočet 1941 a z vyrytých jmen je patrné, že patřily německému manželskému páru.
„Na výstavu mi je zapůjčila jedna kamarádka. Když si s manželem zakoupili domek a začali dělat okolní úpravy, objevili na zahradě plechovku. V ní byly nejen zbytky rozpadlých svatebních fotografií, ale také oba prsteny.
Na konci druhé světové války si je tam zřejmě před odsunem ukryli němečtí manželé. Už se pro ně nikdy nestihli vrátit,“ připomíná jeden z exponátů jílovské výstavy Petra Nedvědová.