Jen pět případů domácího násilí letos řešili policisté na Děčínsku. Podle odborníků jich je však mnohem více. „Ženy se za to stydí, mají pocit viny a pocit strachu,“ vyjmenovala tři základní pocity týraných žen prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. Odhadla, že zhruba šestnáct procent českých žen zažívá ve své rodině týrání a právě ony tři pocity blokují to, aby se šla někam svěřit. „Chce-li zůstat v anonymitě a přesto se potřebuje svěřit, raději volá či píše na nejrůznější linky bezpečí,“ poznamenala Vitoušová.
Žena z Rumburku, jež nechce zveřejnit své jméno, se na nejrůznější instituce obracela několikrát. „Nikde mi nebyli schopni pomoci, jen mě posílali do azylového domu. Přitom mě manžel dokonce i znásilnil. Policisté ho sice odvezli, byl ve vazbě několik týdnů, právník ho z toho dostal a on je zproštěn viny pro nedostatek důkazů,“ uvedla žena. Další soudy jí čekají kvůli bytu, jsou sice rozvedeni, ale manžel tam může kdykoliv přijít. Děti otce nenávidí, jedno se dokonce pokusilo o sebevraždu. Žena se do dneška strachu nezbavila.
Útočiště může trpícím ženám poskytnout děčínský azylový dům. V současné době tu však žádná není. „Během léta tu byly dvě ženy. I já mám zkušenost, že svou situaci přes policii řešit nechtějí, jednu z žen jsme k tomu ale dovedli,“ uvedla sociální pracovnice z azylového domu Veronika Matoušková.
Doplnila, že týraná žena, jež se ubytuje v zařízení, tu může pobýt maximálně rok. Ženy by se podle odborníků neměly bát případ oznámit. Policisté jsou školení a vědí, jak postupovat. Dokonce vyplňují dotazníky, které pro ně zpracovali odborníci, jež se tématikou týraných žen zabývají. „Policista pak podle odpovědí ženy vyhodnotí, zda jde skutečně o týrání. Pokud ano, má nástroje, jak ženě pomoci,“ řekl šéf děčínské kriminální policie Josef Drobný. Policisté mohou nebezpečného muže, ale může to být i žena, vykázat na deset dnů ze společné domácnosti. Pokud se i žena nadále cítí ohrožena, může požádat soud o prodloužení lhůty. „Letos jsme vykázali šest mužů,“ přidal číslo děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Doplnil, že v celém Ústeckém kraji policisté vykázali osmdesát mužů.