Nic je k tomu totiž nenutí.
Snad první nekuřáckou restaurací v Děčíně byla Výpřež na Kamenické ulici. „Chtěl jsem se lišit od jiných. Zárukou úspěchu přece bývá mít něco odlišného než ostatní,“ řekl ředitel restaurace Petr Kopas. Doplnil, že v Evropě jsou nekuřácké restaurace už dávno zavedené a posvěcené zákonem a navíc, že dnes i v Česku je už více nekuřáků, než kuřáků. V jeho restauraci se proto bez problému najedí odpůrci nikotinu či matky s dětmi.
V Děčíně si mohou nekuřáci posedět i v kavárně Café bar Galerie. „Kromě toho, že se tu nekouří, si lidé mohou při konzumaci prohlédnout i nejrůznější vytvarná dílka,“ poznamenala majitelka Gabriela Hrubá. Dodala, že káva, která se u ní podává, stejně jako vystavené obrázky, se z kouřem nesnášejí.
„Závidím děčínským návštěvníkům hospod, že mají alespoň něco na výběr. U nás ve výběžku, i když hospody nevymetám, nevím o žádné nekuřácké. Určitě tu není,“ posteskl si zarputilý nekuřák David Hlinka ze Starých Křečan.
To potvrdil spolumajitel restaurace Pod Špičákem ve Varnsdorfu Karel Navrátil. „U nás se kouří, ani neplánujeme, že bychom to změnili. Navíc to ani není možné vzhledem k tomu, že máme jedinou místnost s vysokými stropy,“ vysvětlil. Také internet dává nekuřákům zapravdu v tom, že na Děčínsku si do hospody bez nikotinu nezajdou. Alespoň na webových stránkách společnosti dokurte.cz jsou uvedené jen dvě.
„Nekuřáckých hospod je málo, protože to nepřikazuje zákon,“ uvedla vedoucí centra České koalice proti tabáku Eva Králíková. Sama by jej přivítala. Restaurace bez cigaret totiž nebankrotují. Dokazují to zkušenosti z Velké Británie, Belgie, Švédska, Norska, Litvy, Itálie nebo Austrálie.
Někteří hospodští to řeší alespoň tak, že kuřákům vyhradí část restaurace a tak je oddělí od nekuřáků. „My jsme to vyřešili tak, že v přízemí se kouří, v prvním patře nikoliv. Zavedli jsme to od letošního záři,“ uvedla majitelka děčínské restaurace Ve dvoře Marie Nováková.