Chemikálie jsou uzavřené v bývalé galvanizovně, odkud nemohou uniknout. Obec ani policie stále neví, komu vlastně patří.
Hasiči v areálu našli kyselinu sírovou, dusičnou, chlorovodíkovou či šťavelovou, fosforečnan sodný, síran nikelnatý, hydroxid sodný, dusičnan stříbrný, chlorid rtuťnatý či barnatý. Látky jsou uložené v barelech, granuláty pak v pytlích. Obec na objekt nechala nasadit mříže, aby chemikálie nikdo nemohl odnést. „Dveře již stačili sběrači kovů ukrást, museli jsme tam nainstalovat nové,“ tvrdí starosta.
Zatím se nepodařilo rozkrýt nejasné majetkové vztahy kolem bývalého areálu. Pokud se nepodaří majitele najít, zůstane povinnost chemikálie uklidit na místní samosprávě. Starosta řekl, že je již na této možnosti domluvený s rumburskou radnicí, která je pověřenou obcí. O pomoc chtějí v případě, že budou muset odpad zlikvidovat, požádat krajský úřad. „Naše obec by na to neměla,“ dodal Raichart.
Mluvčí děčínské policie Jan Šmíd řekl, že podle znaleckých posudků mohly chemikálie vážně poškodit životní prostředí. Policisté proto případ vyšetřují jako trestný čin. Zatím nikoho neobvinili, protože ani oni přesně nevědí, kdo byl za odpady odpovědný. Určení viníka bude velmi složité kvůli nevyhasněným majetkovým vztahům.