Lékaři na Děčínsku zatím nemají podrobné informace o tom, jak budou od lidí inkasovat peníze. Od nového roku budou totiž od svých pacientů vybírat třicet korun za návštěvu.
„Dozvídám se o všem pouze z médií, ale přesné informace bychom měli v nejbližší době snad dostat,“ řekla praktická lékařka z Rumburku Jana Malečková.
Lékaři se ovšem rozcházejí v názoru na to, co jim zavedení poplatků za ošetření přinese.
„Myslím, že složitější a ztíženou práci, lidé budou čekat delší dobu v čekárnách,“ dodala lékařka Malečková. Jiná praktická lékařka z Děčína Alena Charouzdová, ale míní, že nový systém zabrání tomu, aby k lékaři lidé chodili s banalitami. „Předpokládám, že by se měl počet pacientů v čekárnách o něco snížit,“ uvedla Charouzdová.
Větší počet pacientů, kteří si dělají zásoby léků dopředu, nebo třeba chtějí stihnout různé operace do konce roku, zaznamenali jen někde.
„Velké množství léků do zásoby se ani nedá předepsat,“ poznamenal praktický lékař z Děčína Petr Ács. Naopak u lékařky Malečkové lidí se žádostí o předpisy na léky do zásoby vzrostl a větší zájem mají lidé i o to, aby do konce roku byli ošetřeni. Oba se ale shodli, že do konce roku ještě nával lidí přijde, odhadli, že prosinec bude nejhorší.
Podobná situace je i v lékárnách. Lidé s recepty od lékařů žádající léky do zásoby jsou zde spíše výjimkou.
Od nového roku se pro některé léky vyplatí chodit rovnou do lékárny a koupit si je bez receptu. Třeba paralen stojí dnes s receptem dvě koruny, po novém roce by vyšel s návštěvou lékaře na dvaatřicet korun, bez receptu přitom stojí jen devět korun.