Až v motolské nemocnici skončila dvě batolata z Jiřetína pod Jedlovou se závažným onemocněním, další dítě vyvázlo s menšími obtížemi. Děti zvracely a měly průjem, u jednoho z chlapců se objevila i krev v moči. Nemoc způsobila jedna z nebezpečných bakterií Escherichia coli. O případu informovala Nova. Podle statistik je nemoc poměrně vzácná, ročně jí v republice onemocní asi deset dětí. Batolata do dvou let nejsou odolná, narozdíl od dospělých. Nemoc lze léčit i antibiotiky. Jedno z jiřetínských dětí už je z nemocnice doma.
Kde se v Jiřetíně bakterie vzala, zatím nikdo netuší. „Podezření je i na vodu, byli tady hygienici, výsledky dostaneme až příští týden,“ řekl jiřetínský starosta Josef Zoser. Poznamenal, že o vodojemy se obec ale stará už patnáct let a nikdy problém nebyl. Pokud by hygienici zjistili, že bakterie skutečně pochází z vody, obec musí chemicky ošetřit její pitné zdroje, a do doby, než bakterie zničí, zajistit náhradní zdroj. „V cisterně bychom vozili pitnou vodu, tu z vodovodního řadu mohou lidé používat na koupání či na splachování záchodu,“ dodal starosta. Už vyhlásil obecním rozhlasem doporučení, aby si lidé zatím vodu převařovali nebo kupovali balenou. Přitom bakterie vůbec nemusí být ve vodě, do organismu se mohla dostat i ze špatně tepelně upraveného masa. Nemoc se objevila zhruba před měsícem u dvou dětí, které bydlí ve stejné ulici a třetí tam jezdí na návštěvu.
„Alex měl průjem, dostal se z toho, ale podle testů mu bakterii lékaři našli až teď, zatím je bez problémů,“ uvedla matka rok a půl starého Alexe Veronika Dvořáková. Její neteř Barbora a dvouletý Martin nedaleké sousedky dopadli podstatně hůř. Oba skončili v motolské nemocnici se selháním ledvin. „Nejprve jsme v noci jeli do Rumburku, tady lékařka udělala testy, během chvíle měla výsledky a už jsme jeli sanitou do ústecké nemocnice. Odsud nás okamžitě poslali do Motola,“ popsala strach o život syna Dana Zadinová. Chlapci už otékaly oči, pak i celý obličej. Byl to důsledek selhávání ledvin.
Hygienici už několikrát odebírali vzorky vody, zjišťovali, co rodiny nemocných dětí jedly a všem udělali kontrolní výtěry. „Až referenční laboratoř může určit, zda se jedná o bakterii, která vytváří jed, jenž působí záněty ledvin a další obtíže, které se objevily u hospitalizovaných dětí,“ poznamenala lékařka děčínské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Výsledky budou za několik dní. Vysvětlila, že vodu hygienici odebírali v obou domácnostech, další vzorky odebrali přímo ze zdroje. Vzorky odebírali i z kuchyně jiřetínské mateřské školy. „Čekáme na výsledky, vodu zatím převařujeme, děti jsou bez problémů,“ uvedla ředitelka jiřetínské mateřinky Hana Zoserová.