To vše předvádí cheerleaders, nebo-li roztleskávačky. Známe je z amerických filmů, kde dostávají do varu hokejové, fotbalové či basketbalové fandy na stadionech.
V Děčíně se chlubí cheerleaders basketbalový klub. Své umění nepředvádějí ale jen při basketbalových utkáních. „Účastníme se nejrůznějších sportovních i společenských akcích a v neposlední řadě i soutěží,“ říká sedmnáctiletá studentka děčínského gymnázia Tereza Hasalová. I když nepatří mezi matadorky týmu, je pro tento neobvyklý druh sportu velmi zapálená. „Vzniklo to nevinně. Chodila jsem se dívat na basket a moc se mi líbila kamarádka coby roztleskávačka. Tak jsem se přihlásila a dneska tu jsem už rok a půl,“ říká štíhlá, usměvavá dívka. Předchozí průpravu nemá žádnou. Prý není potřeba, případné zájemkyně se všechno naučí. „Sice nejsem úplně sportovní antitalent, hrála jsem volejbal, ale vůbec bych si nemyslela, že se někdy naučím dělat provaz nebo hvězdy, a naučila,“ tvrdí Tereza. Naznačuje tak, že do týmu mohou přijít i dívky, které dosud tělocvičnu a jiná sportoviště spíše obcházela velkým obloukem. Prý ani nevadí, když má adeptka nějaké to kilo navíc. „Když se do tréninků vhrne s vervou, určitě zhubne a vylepší si postavu. Samozřejmě musí dodržovat nějakou životosprávu. Myslím tím, že nacpat se knedlíkem a vepřovým před tréninkem či vystoupením, by asi nebylo to pravé,“ směje se Tereza.
Dívky děčínského BK se mohou chlubit i úspěchy na poli soutěžním Loni se staly mistryněmi České republiky v kategorii group stuns. „Byla bych ráda, kdybychom si k tomu přidaly i vítězství v jiné kategorii,“ naznačuje cíle svého sportování Tereza.
Dívky trénují dvakrát týdně. Na dotaz, zda se na tak krátkou sukni, úsměvy a náročné pohyby dají nalákat i kluci, Tereza odpovídá, že to netuší. „Ale myslím, že se ty krátké sukně a štíhlé a usměvavé holky mužským líbí,“ hodnotí sedmnáctileté děvče. „Rozhodně ale nejsme takové ty načinčané barbíny, které lidi znají z amerických filmů, dělat cheerleaders je totiž pěkná dřina,“ tvrdí Tereza. A jak veliká si mohou nyní vyzkoušet i další dívky. Basketbalový klub totiž pořádá tento pátek nábor cheerleaders.