Nejen vědomostní testy, ale také jízdy dělají problém žákům děčínských autoškol při skládání závěrečných zkoušek. K tomu, aby se naučili řídit mají během vyučování osmadvacet hodin zkušebních jízd.
„Za normálních okolností by to žákům mělo stačit. Ten, kdo je méně zručný, má možnost si další hodiny připlatit,“ řekl úsetcký dopravní psycholog Jiří Seidlic. Doplnil, že ale některé autoškoly ani předepsaný počet hodin nedodržují. „Je to v případech, kdy se učitel domnívá, že žák je šikovný a stačí mu jich méně,“ vysvětlil.
K tomu, že by něco takového dělali, se majitelé autoškol nepřiznali. „Samozřejmě počty hodin dodržuji. Mám zkušenost, že to polovině lidí stačí a těm, kterým ne, ti si zpravidla rádi připlatí. Nestalo se mi, že by někdo protestoval proti mé radě přidat si jízdy,“ řekla majitelka děčínské autoškoly Irena Kerberová. Lidi ke zkoušce nenutí, na to, aby získali řidičské oprávnění, mají několik měsíců a půl roku i na opravnou zkoušku.
Učitelé v autoškolách míní, že úspěšnost při skládání zkoušek závisí hlavně na přístupu žáka. Teorii se může naučit doma, k jízdám ale potřebuje učitele. „V autoškole mohou jízdy žákovi jít dobře, ale u zkoušky je nervózní a dělá banální chyby, které by za normálních okolností neudělal,“ uvedl majitel další děčínské autoškoly Robert Sedlický.
U praktické zkoušky, tedy u jízd, neuspěla třeba devatenáctiletá Lenka Procházková z Děčína. „To je můj případ, bála jsem se, že něco zkazím, tak jsem se soustředila, až jsem to opravdu zkazila,“ posteskla si dívka. K další zkoušce půjde až poté, kdy absolvuje další připlacené jízdy. „Chtěla bych to stihnout do měcíce,“ poznamenala. V jiných autoškolách učitelé tvrdí, že nelze přesně říci, co činí žákům největší potíže. „Někdo zvládne spíš teorii, jiný raději sedí za volantem,“ řekl spolumajitel z rumburské autoškoly Milan Novotný. Celková zkouška pro absolventy vyjde na sedm set korun. Pokud žák poprvé neuspěje v některé z částí zkoušky, další opakování si musí připlatit. Opakování testu je za sto korun, technické za dvě stě a jízd y za čtyři sta.