Oproti loňskému roku se zvýšil počet úmrtí na českých silnicích. Děčínský okres není výjimkou. V zářijových statistikách se objevily dvě dopravní nehody, při kterých přišli o život dva lidé. Vloni touhle dobou na silnicích v okrese nezemřel ani jediný člověk. Na silnicích se objevuje stále více agresivních řidičů, kteří bez skrupulí ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. „Řidiči nerespektují zákonné normy a nedodržují pravidla silničního provozu. Rovněž zaznamenáváme zvýšenou agresivitu řidičů.Důležitým faktorem je i zvýšená hustota provozu,“ vysvětlila Petra Srnková z tiskového oddělení Policejního prezídia ČR. Dopravní nehody se smrtelnými následky v děčínském okrese jsou toho důkazem.
„Pravděpodobnou příčinou obou nehod byla nepřiměřená rychlost a nepozornost při předjíždění,“ popsal děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Na závažných dopravních nehodách se v mnoha případech podílejí mladí začínající řidiči, kteří přecení svoje vlastní schopnosti a schopnosti vozidla.
„Při srpnové policejní akci jsme narazili na mladého řidiče, který vlastnil řidičský průkaz pouze jeden měsíc a už stihl nastřádat sedm bodů za přestupky,“ uvedl Jan Šmíd.
Policejních akcí typu Kryštof se řidiči v současnosti nemusí obávat, protože je nové vedení zrušilo. Řidiči se však musí připravit na silniční kontroly jiného typu. Ty si připravují krajská a okresní ředitelství podle potřeby samy. „Myslíme si, že tyto kontroly jsou lepší proto, že okresní a krajští policisté znají nebezpečné úseky a mohou tak reagovat na aktuální vývoj dopravní situace v regionu,“ vysvětlila Srnková. Někteří policisté tvrdí, že zákon je napsán dobře, ale výhrady mají k přestupkovým komisím. „Řidiči se přestali bát zákona, protože komise pracují pomalu a přestupky řeší s velkým zpožděním,“ stěžoval si policista, který nechtěl zveřejnit své jméno, aby neměl problémy s nadřízenými. Nedostatek dopravních policistů na silnicích bude policejní prezídium řešit v brzké době. „Počítáme s tím, že policisté z cizinecké a pohraniční policie doplní řady dopravních policistů,“ pokračovala Srnková a doplnila, že se v současné době diskutuje o úpravě silničního zákona. Změny by se týkaly například řidičského průkazu, který by nováčci dostávali pouze na zkoušku. Nebo zodpovědnost za vozidlo by vždy nesl vlastník. I děčínské okresní ředitelství průběžně připravuje preventivní akce nejen pro řidiče, ale i pro děti od mateřských škol. „Také bychom chtěli obnovit dopravní hřiště. V současné době ve spolupráci s magistrátem uvažujeme o jeho vybudování. Možná, že se ho dočkáme už příští rok,“ mluvčí Jan Šmíd.