O předzahrádky mají restaurace v Děčíně velký zájem, ale teď jejich období končí. Majitel, který chce na teplé dny mít předzahrádku u své restaurace, musí podat žádost na radnici, zaplatit poplatek a poté si svůj prostor na předzahrádku změřit a zaplatit za každý metr čtvereční.
Město restauraci pronajímá veřejné prostranství na předzahrádku nejdéle do konce října. Až skončí majiteli smlouva na určitou dobu, na kterou měl prostor na předzahrádku poskytnut, musí si to odklidit a uvést prostranství do původního stavu. „Nepovolené užívání veřejného prostranství nebo-li neuklizení si po své předzahrádce kontroluje běžně městská policie a pracovníci silničního a dopravního úřadu,“ řekla mluvčí Magistrátu města Děčín Barbora Vechová.
Pokud majitel nedá veřejné prostranství do pořádku, bývá mu zasílána výzva k ukončení. „Můžeme i zahájit správní řízení a eventuelně uložit i pokutu,“ dodala Vechová a vysvětlila, že město může navýšit poplatek za nepovolený zábor veřejného prostranství až na trojnásobek.
U předzahrádek musí majitelé spoléhat na počasí. Majitel restaurace Pošta Radek Flasch má svou předzahrádku do konce října. „Loni bylo v říjnu teplé a hezké počasí, ale letos to tak zatím není,“ řekl Flasch. Na počasí spoléhali i v restauraci Retro, tam měli předzahrádku ale jen do konce srpna. „Jelikož je naše předzahrádka u silnice, tak slouží spíše jako doplněk k restauraci v létě,“ řekla majitelka restaurace Retro Marcela Bílá.