V bývalém českokamenickém pivovaru se bude znovu vařit pěnivý mok. Slibuje to jeho nový vlastník Jaroslav Čapek, právní zástupce Františka Oldřicha Kinského, který se s městem Česká Kamenice soudí o pozemky a další rodový majetek.
„Pivovar jsem kupoval s předsevzetím, že ho zachráním před další devastací. Nechal jsem udělat některé nejnutnější opravy střechy a v uplynulých měsících se pověření odborníci zaměřili na zpracování plánů a dokumentace přestavby včetně odhadovaných nákladů potřebné technologie na výrobu piva,“ uvedl Jaroslav Čapek.
Rekonstrukce s vytvořením ubytovací kapacity hotelového typu a dalším zázemím si vyžádá desítky milionů korun. „Počítáme s bankovním úvěrem, ale i s možností získat peníze ze zahraničních fondů,“ dodal Čapek. Připustil, že právě získání potřebných finančních prostředků bude ještě složitou záležitostí.
Českokamenická radnice je záměrům obnovy pivovaru, který figuruje v seznamu památkově chráněných objektů České republiky, nakloněna. „Nezáleží nám jenom na vzhledu historických památek v centrální zástavbě města. Máme zájem i na tom, aby dobře vypadaly i ostatní objekty. Platí to i v případě pivovaru a chceme podle možnosti plány na přestavbu a úpravy podpořit.
Mělo by tam vzniknout zázemí prospěšné i našemu městu a regionu,“ připomněl Miroslav Weis, starosta České Kamenice.
Českokamenický stavební úřad ale zároveň v minulých měsících majitele pivovaru několikrát vyzval k lepšímu zabezpečení objektu. „Hrozilo totiž, že se i v tomto případě bude opakovat rozebírání tamních objektů zloději kovů,“ uvedl tajemník českokamenické radnice Lubomír Tůma. Mezi nejzdevastovanější části areálu patří především někdejší bednárna.
„Právě proto, že je pivovar jako celek chráněnou památkou, musí tato fakta majitel areálu při zamýšlené obnově respektovat. V případě někdejší bednárny bylo ale vzhledem k jejímu zchátralému stavu zahájeno jednání s ministerstvem kultury o sejmutí památkové péče. Totéž se týká i později postavené někdejší lahvárny,“ vysvětlil Jaroslav Drahoš z oddělení památkové péče děčínského magistrátu.
Českokamenický pivovar ještě nedávno patřil akciové společnosti Zemědělské zásobování a nákup v Děčíně. „K prodeji jsme přikročili proto, že se stal pro naši firmu nadbytečným majetkem. S kupujícím jsme se dohodli na tom, že nebudeme zveřejňovat částku, kolik musel zaplatit,“ poznamenal před časem šéf představenstva a ředitel děčínské akciovky Martin Kolář.
Původně renesanční českokamenický pivovar se sedlovou střechou a vikýři pochází ze šestnáctého století. Barokní přestavbou prošel o dvě století později. Když se v něm přestalo vařit pivo, vystřídal několik majitelů. Využívaný byl pro nejrůznější účely, které stavu zajímavé technické památky neprospěly.
Česká Kamenice zatím stále čelí majetkovým žalobám Františka Oldřicha Kinského. Právě proto, že tam jeho advokát koupil starobylý pivovar, přislíbil potomek někdejších majitelů českokamenického panství jistou vstřícnost vůči městu. „V první řadě potřebujeme z majetkové žaloby uvolnit necelý hektar pozemků, které si pan Kinský nárokuje v lokalitě u hřbitova. Už několik let tam plánujeme výstavbu rodinných domků,“ vysvětlělil starosta Weis.
Zatím ke stažení žádné majetkové žaloby ale nedošlo. „V co nejbližším možném termínu chceme s panem Kinským o této záležitosti jednat s vedením českokamenické radnice. Potřebuji si tam zároveň vyřídit i některé záležitosti týkající se obnovy pivovaru. Jeho rekonstrukci chceme zahájit už v příštím roce,“ uvedl Jaroslav Čapek.