Bezdomovci bývají většinou problémem hlavně velkých měst, ale malá města nejsou vyjímkou. Je to problém chudoby uvnitř bohatství. Mezi vnější příčiny bezdomovectví řadíme nezaměstnanost nebo nezaměstnatelnost i nekonkurenceschopnost na trhu práce a absenci finančně dostupného bydlení. Vnitřní příčiny mohou být domácí násilí, alkoholismus, toxikomanie, psychotická onemocnění nebo hraniční poruchy osobnosti.
V Děčíně je problém s bezdomovci také. „Řekl bych, že oproti loňskému roku bezdomovců podstatně ubylo, ale samozřejmě problémy s tím spojené zůstávají,“ řekl ředitel městské policie Marcel Horák. Dodal, že lidé si většinou stěžují na bezdomovce, kteří se potloukají před obchodními domy v Děčíně jako je Tesco nebo Kaufland. Strážníci proto jezdí kolem těchto obchodních center preventivně, ale i na oznámení ochranky obchodu.
„Většinou každý bezdomovec, kterého chytíme je ve velmi špatném zdravotním stavu především z hygienických důvodů,“ vysvětlil Horák a doplnil, že proto musejí přivolat lékařskou pomoc.
„Vozí k nám bezdomovce, které v nemocnici ošetříme jako každého jiného pacienta,“ řekla hlavní sestra Hana Plachá.
Na bezdomovce si stěžují lidé hlavně v chladnějším počasí kdy, se jim zabydlí třeba ve sklepě paneláku.
„Samozřejmě i tohle strážníci řeší, musejí bezdomovce vystěhovat i s věcmi, které si tam většinou přinese,“ řekl Marcel Horák. Dodal ,že bezdomovcům nabízejí různá ubytování v institucích, které jim pomohou, ale oni většinou nemají zájem, protože tam by museli dodržovat určitá pravidla.
V nemocnici jako ve veřejné instituci se zabydlují také. „Stále voláme městskou policii, aby je vyvedla, protože obtěžují pacienty i sestry, ale oni je jednou stranou vyvedou a oni se druhou vrátí. Je to takový začarovaný kruh,“ řekla Hana Plachá. Doplnila, že je to problém většiny nemocnic i jiných veřejně přístupných míst.
I v Děčíně ovšem existují lidé a instituce, které bezdomovcům pomáhají. Ať už se jedná o staré věci na sebe, připadně o jídlo a jinou pomoc.