Přesto, že je houbařská sezona v plném proudu, nezaznamenali v děčínské nemocnici dosud žádný případ otravy houbami. „Lidé si patrně dávají větší pozor. Sbírají jen ty houby, které znají a vyhýbají se neznámým druhům,“ uvedla zástupkyně primáře interního oddělení Nemocnice Děčín Daniela Kallmünzerová a dodala, že vloni přijali dva pacienty s otravou po houbách.
K záměně některých druhů hub však může dojít snadno. Nejvíce omylů vzniká při záměně muchomůrky růžovky a šedivky s muchomůrkou tygrovanou, která patří mezi smrtelně jedovaté houby. „Mezi hlavní rozpoznávací znaky muchomůrky růžovky, které se lidově říká masák, patří rýhovaný prsten a narůžovělá dužnina,“ řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Otravu lidé poznají několik hodin po požití pokrmu. Mezi hlavní příznaky otravy patří nevolnost, pocení, teploty, nepříjemné pocity a dehydratace. „Po zjištění otravy musí postižený okamžitě volat první pomoc. Než však přijede, měl by si vyvolat samovolné zvracení a hlavně hodně pít,“ poradil Jaroslav Landa.
Ke smrtelně jedovatým houbám patří i muchomůrka zelená, která je nejjedovatější na našem území. „Ta je zaměniltelná s jedním druhem kukmáku a například i s oblíbenými žampiony. K vysoce nebezpečným houbám patří i satan, který je chuťově dobrý, ale nedá se dobře najít,“ ukončil mykolog Landa.