V sobotu si mohli na kolech, koloběžkách i pěšky se svými psy zazávodit jak registrovaní závodníci tak lidé i děti, kteří se přihlásili do závodu jen tak pro zábavu.
Celý závod pořádal TJ Sokol Maxičky a letos to byl již osmý ročník. Setkání se konná pravidelně od roku 1998, kdy nultý ročník se uskutečnil na Maxičkách v Děčíně. Sobotní závod se dělil na dvě části. Nejdřívě závodili registrovaní závodníci, kteří musí splňovat svazem danné podmínky a musí mít licenci. Poté mohli závodit už návštěvníci, kteří si přivedli svého psa. Podmínkou, ale bylo to, že musí mít sebou očkovací průkaz a v něm potvzená všechna povinná očkování a musejí mít psa na vodítku. „Přihlásit se do závodu mohli s jakýmkoliv psem a v jakémkoliv věku,“ řekl ředitel závodu Petr Toncar. Doplnil, že s malými dětmi běhali jejich rodiče. Každé dítě, které se přihlásilo dostalo drobný dárek. Samozřejmě tři výtězná místa byla také řádně ohodnocena. Ceny za umístění dostali jak dospělí tak i děti.
Na těchto závodech ACANAcross jsou tři typy disciplín. První typ spočívá v tom, že závodníci mají svého psa přivázaného kolem pasu a běží s ním v přírodě určitou trasu. Ve druhém typu mají svého psa závodníci přivázaného ke svému kolu, přičemž je trasa stejná jako u běžců. Třetí typ je stejný jako druhý, ale závodníci mají koloběžku místo kola. „S koloběžkou přišli právě Češi. Je to naše specialita,“ vysvětlil Toncar. Dodal, že se tato disciplína rozšířila i do světa. Zvlášť závodí muži a ženy. V sobotu se závodilo na nábřeží v Děčíně a v neděli na Maxičkách.