Výrobky obsahující vysoké množství nebezpečných ftalátů se objevily i na Děčínsku. Toxické látky zjistili pracovníci Sdružení Arnika například u kojenecké odsávačky hlenů a u dětské pláštěnky Veselá žába.Tyto výrobky se objevují i na pultech lékáren a obchodů na Děčínsku.
Oficiální informace o nebezpečných pomůckách zatím předseda Okresního sdružení lékárníků ČLK v Děčíně Jindřich Šmíd nemá. „Musím počkat na vyjádření od ministerstva zdravotnictví nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Potom mohu rozhodnout. Zatím bych lékárníkům doporučil, aby toto zboží nenabízeli a vyčkali,“ řekl Jindřich Šmíd.
Někteří lékarníci však už teď mají jasno, jak budou postupovat. „Odsávačky v prodeji máme. Nejdříve se musíme domluvit s distibutorem a potom budeme jednat. Vím, že zdravotnické pomůcky tyto látky obsahovat mohou. Dítě přichází s odsávačkou hlenů do kontaktu pouze na krátkou dobu, a proto se lékaři neobávají poškození,“ uvedla majitelka lékárny U Plovárny v Děčíně Zdeňka Gregorová.
V rumburské lékárně U Jelena však vyčkají na pokyny předsedy Okresního sdružení lékárníků ČLK v Děčíně. „ Pro nás je směrodatné toto vyjádření,“ sdělila majitelka. O tom, že odsávačka dítěti nemůže při správném použití ublížit, je přesvědčená majitelka lékárny v Bynově Jiřina Mordačíková. V prodeji má nyní jen jeden kus kojenecké odsávačky. „Myslím si, že je tato kampaň přehnaná. Odsávačka se používá pouze v omezeném časovém úseku. Tedy jen v omezené době, kdy má dítě rýmu. Jiné by to bylo, kdyby si s předmětem dítě hrálo,“ vysvětlila magistra a dodala, že toxické látky jsou spíš více nebezpečné u hraček, které děti cucají jako třeba chrastítka, dudlíky a hračky.
Vedoucí obchodu Esse v Myslbekově ulici Alena Domoracká, kde prodávají nebezpečnou pláštěnku Veselá žába, vypočítala, že v současné době mají na prodejně tři kusy. „Prodali jsme pouze jednu tuto pláštěnku. Celkem jsme měli v posledních třech měsících čtyři. Pokud jsou nebezpečné, tak je rozhodně budeme stahovat z prodeje,“ uvedla vedoucí prodejny. Toxické látky obsahují i některé výrobky v obchodech Tesco. Jedná se nafukovací plovací kruh a kojeneckou dívčí vycházkovou obuv Cherokee. „Stále o tom ještě nic nevím. Ale pokud jsou tyto výrobky nebezpečné a zdraví škodlivé, určitě je z prodejen stáhneme. Musíme počkat na upozornění z centrály,“ řekla ředitelka Tesca v Děčíně Radka Fortuníková.