Nedostatek zubních lékařů pociťují obyvatelé děčínského okresu stejně, jako lidé v ostatních částech republiky. Na jednoho stomatologa připadá na Děčínsku přes dva tisíce obyvatel a v nejbližších šesti letech zubařů ještě ubude. Několik z nich přesluhuje. „Třeba v Děčíně se v příštích šesti letech na odchod do důchodu připravuje devět stomatologů a náhradu za ně nemáme a ani výhled do budoucnosti není lepší,“ řekl děčínský stomatolog Zdeněk Janda.
Se stejným problémem se potýkají i zubaři na Českokamenicku. „Zubařů skutečně je málo a zatím to vypadá tak, že v nejbližších letech nebude mít kdo pacienty ošetřovat,“ uvedl i českokamenický zubař Josef Novák.
Děčínská zubní lékařka Renáta Bolfíková uznává, že počet zubařů je velmi nedostačující. „Noví mladí lékaři se ze studií nechtějí vracet do menších měst. Zůstavají v místě studia,“ tvrdila Bolfíková.
Noví pacienti se však nemusí obávat, že by svého zubního lékaře nesehnali. Stomatolog Zdeněk Janda uvedl, že příjem pacientů si určuje každý lékař zcela individuálně.
To potvrdila i pacinetka Olga Špiková, která sháněla zubaře několik týdnů.
“Na doporučení jsem se spojila se svým nynějším lékařem, který mě bez problémů přijal. Protože jsem byla velmi spokojena, doporučila jsem ho i svým přátelům. Ty už nepřijal, protože jeho obvod mohou rozšířit už jen rodinní příslušníci,“ řekla Špiková.
Jediným lékem, jak situaci zlepšit, je navýšit počet studentů na vysokých školách. Studium jednoho budoucího zubaře stojí přibližně sto tisíc korun na jeden rok.
„Dotace pro vysokou školu by se musela o dost navýšit, ale o tom na ministerstvu zdravotnictví nikdo nechtěl zatím ani slyšet. Jeden z bývalých ministrů řekl, že v případě nedostatku zubařů je budeme přijímat ze zahraničí,“ uvedl stomatolog Janda. Doplnil, že na tento sestupný trend Česká stomatologická komora již upozorňovala v minulosti sociálně demokratické vlády. „O skutečný stav se dosud pořádně nikdo nezajímal,“ ukončil děčínský stomatolog Zdeněk Janda.
Minulý týden ČTK uvedla, že Česká stomatologická komora na svých internetových stránkách uveřejní seznam zubních lékařů. „Každý pacient si může najít zubního lékaře podle obce, jména nebo rozsahu péče, kterou provádí,“ řekl na valné hromadě členů České stomatologické komory její prezident Jiří Pekárek. V příštím roce bude seznam doplněn o ordinační hodiny a v případě zájmu lékařů i o informace o tom, kteří z nich berou nové pacienty.
Již v první fázi projektu pacienti z internetu zjistí, jaký rozsah péče který lékař poskytuje a jaké vzdělání pro vykonávání své profese má. V roce 2008 budou na seznamu zveřejněny i smlouvy lékařských pracovišť se zdravotními pojišťovnami.