Na tři stovky praktických lékařů z celé republiky se na svém celostátním setkání dohodlo, že 19. září uzavřou své ordinace na celý den. Protestem chtějí získat od pojišťoven vyšší úhrady za poskytovanou péči. Zda se do protestu zapojí i lékaři z Děčínska, zatím není jasné.
Okresní lékařská komora o stávce zatím nejednala. „Myslím si ale, že problémy praktických lékařů nejsou výjimečné. Lékaři jiných specializací mají s úhradami od pojišťoven stejné potíže,“ řekla předsedkyně Okresní lékařské komory v Děčíně Alena Sellnerová. Dodala, že například chirurgové, kteří pracují ve dne i v noci, v sobotu i v neděli a velmi intenzivně, nejsou za svou práci dostatečně finančně ohodnoceni. Pokud se praktickým lékařům peníze přidají, tak se budou muset někde zase odebrat.
Sami praktičtí lékaři o tom, zda budou stávkovat, zatím moc nepřemýšlejí.
„O plánované stávce samozřejmě vím, ale účastnit se jí určitě nebudu,“ řekl praktický lékař pro dospělé v Děčíně Petr Ács. Doplnil, že jeho ordinace zavřená nebude.
Praktická lékařka Alena Charouzdová vidí zavřenou ordinaci jako něco nereálného. „Máme pozvané lidi, kam by chodili ti, kteří by přišli s něčím akutním,“ pokládala včera otázky. Dodala, že sice s platbami od pojišťoven spokojená, stejně jako jiní lékaři, není, ale ke stávce se připojí spíše symbolicky. „Asi vyvěsíme nějaký leták,“ poznamenala.
Stejný nebo velice podobný postoj k tomu mají i další lékaři v okrese Děčín. „Mám objednané pacienty a musím do práce. Ordinaci určitě neuzavřu, protože stávkovat se nechystám,“ řekla praktická lékařka z Rumburku Jana Malečková. Varnsdorfský praktický lékař Pavel Richter patří zatím mezi ty nerozhodnuté. „Opravdu nevím, musím o tom ještě popřemýšlet,“ přiznal Richter.
Lékaři dostávají od pojišťoven 36 korun za každého pacienta, kterého mají ve své kartotéce. Za každý bod, kterým se ohodnocují výkony a ošetření, mají 92 haléřů. Praktici požadují, aby jim na jednoho pacienta pojišťovny platily 50 korun a více chtějí i za bod. Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhuje 38 korun za pacienta a 98 haléřů za bod.
„Nevím, z jakého pohledu mohu v tuto chvíli hodnotit správnost této aktivity, ale každopádně si myslím, že jde o akci předčasnou,“ řekl ředitel ústecké pobočky VZP Petr Veselský. Doplnil, že dohody o úhradách v rámci jednání uzavřeny ještě nebyly. „Vzhledem k tomu, že praktici požadují fakticky 48% nárůst úhrad oproti stávajícímu období, umí si asi každý představit, kde bychom byli, pokud by se stejnými požadavky přišli i další lékaři. Bylo by samozřejmě značně složitější, platit pacientům tolik potřebnou léčbu těch nejtěžších onemocnění, třeba leukémie, revmatologických a nádorových onemocnění, roztroušené sklerózy a další drahé operace a léky, s jejichž úhradou jsme začali,“ poznamenal Veselský.