Zranění, nehoda, pobyt v nemocnici či nemoc – to jsou zážitky, jež považuje většina ze čtrnácti set oslovených dětí v republice za nejhorší. Unikátní průzkum mezi dětmi zorganizoval Deník v celé republice. Všechny okresy jsou v něm rovnoměrně zastoupeny.

„Za nejhezčí zážitek považuji, když jsme byli na Korsice v zábavním parku,“ řekl osmiletý chlapec z Děčína. Na Děčínsku považuje hodně dětí za to nejkrásnější, co je zatím v životě potkalo, když jim rodiče koupili psa. „Mně osobně se ale nejvíc líbilo, když jsem šla poprvé do školy,“ tvrdila žákyně druhého stupně z Varnsdorfu.
Společný zážitek s rodinou je podle dětské psycholožky Evy Štětovské stále ničím nenahraditelný. Pocit, že na mě o dovlené má rodič mnohem více času, že mi naslouchá, hraje si se mnou, to je pro dítě stále nad všechny virtuální reality, počítačové hry a televizní seriály,“ řekla psycholožka. Doplnila, že pro dítě není ani podstatné, jak je dovolená luxusní, ale to, jak ji prožije, kolik si z ní odnese zážitků a hezkých chvil s rodinou.
Deník zkoumal i to, co děti považují za nejhorší zážitek ve svém životě. Hodně dětí si na žádný nevzpomnělo. Pro ty, kterým něco negativního v paměti utkvělo, to byly zážitky spojené s nemocí, úrazem, zraněním. „Dítě si takovou věc může spojit s bolestí, ale může také myslet nemoc někoho blízkého a pak si ji spojuje s myšlenkou na svou bezmoc, kdy nemohl pomoci,“ vysvětlila Štětovská.