V současnosti jsou k dispozici jen tři volné kotce pro psy a pro kočky není místo žádné. „V tomto období vždy narůstá počet toulavých zvířat. Jsou to takzvaní prázdninoví psi. Tedy ti, co dětem darují rodiče za vysvědčení nebo jim je věnují jen na prázdniny, aby své ratolesti nějak zabavili,“ vysvětlila pracovnice Městského útulku pro opuštěná a toulavá zvířata v Děčíně Štěpánka Rogosinská.
Rodiče po zahájení školního roku zjistí, že v normálním provozu, kdy oni musí do práce a děti do školy, nestihnou o zvíře pečovat. „Každý by si měl pořízení zvířete do domu či do bytu pořádně promyslet a zvážit všechny časové i finanční možnosti rodiny,“ pokračovala Rogosinská.
Samozřejmě, že pokud má někdo zájem si zvíře z útulku osvojit, může přijít a nějaké si vybrat. Zaměstnanci útulku musí mít však jistotu, že se zvíře dostává do dobrých rukou. Proto především u mladých lidí zjišťují věk a požadují potvrzení o zaměstnání. „Například, když psa srazí auto a potřebuje nutný lékařský zákrok jako třeba operaci, musíme vědět, že dotyčný majitel mu zdravotní péči zajistí. A to v současnosti není levná záležitost,“ dodala Rogosinská.
Všechna zvířata v útulku jsou kompletně očkovaná, odčervená a také dostávají čip, díky kterému je v případě ztráty lze najít v národním registru psů a koček.
Městský útulek pro opuštěná a toulavá zvířata nyní nabízí na dvě desítky psů a přibližně patnáct koček.