Plánované snesení ocelové konstrukce rozhledny na Studeném vrchu s využitím vrtulníku přináší další nové starosti. Město Česká Kamenice, které se už dohodlo s jednou firmou na nasazení letecké techniky, musí najít vhodné místo na uložení rozebrané konstrukce skoro sto dvacet let staré vyhlídkové věže.
„Bohužel, máme už dost špatných zkušeností s tím, že jakmile někde zůstane větší množství železa bez dohledu, okamžitě mizí zásluhou zlodějů kovů. V tomto případě by šlo o ztráty nenahraditelné a o to více pozornosti věnujeme výběru bezpečného úložiště, kde budou části rozhledny pod neustálým dohledem,“ poznamenal českokamenický starosta Miroslav Weis.
Případného rozkradení na zem snesených částí rozhledny se obávají i členové občanského sdružení Studený a Lipnice.
„Ty naše obavy pramení právě u poznatků, že se zloději kovů nezastaví před ničím. Proto jsme českokamenickou radnici na všechna tato možná rizika upozornili. Zvláště, když jsme se dozvěděli, na jakém místě by rozebraná vyhlídková věž měla skončit. Nám totiž ten vyhlédnutý areál nepřidá jako dost bezpečný. Zároveň jsme chtěli vědět, jak město získá potřebné finanční prostředky na následnou obnovu rozhledny,“ vysvětlila důvody oslovení českokamenické radnice předsedkyně občanského sdružení Jitka Tůmová.
Peníze financování obnovy rozhledny město Česká Kamenice ještě nemá zajištěné. Se snesením rozhledny na vybrané místo ale nechce radnice otálet. „Stav konstrukce není dobrý a s ubíhajícím časem se samozřejmě může ještě zhoršovat. Tím vzrůstá i riziko možného zřícení rozhledny třeba pod náporem větru. Pak by došlo k jejímu úplnému zničení, a proto chceme pro záchranu věže učinit zatím ten první důležitý krok,“ připomněl starosta Weis. Dodal, že potřebné peníze na obnovu chce Česká Kamenice získat prostřednictvím dotace, o kterou chce město teprve požádat.