To, aby ze zemského povrchu zmizela škola a učitelé, si přeje většina žáků ve věku od šesti do patnácti let. Zhruba čtrnáct set jich oslovil v unikátním průzkumu Deník. Všechny okresy jsou v průzkumu rovnoměrně zastoupeny.
Stejně jako děti v celé republice, odpovídaly děti z Děčína. „Mohla by zmizet škola,“ shodlovaly se osmileté děti s patnáctiletými. Přitom mezi prvňáky, které Deník uveřejnil v každém okrese na titulní stránce, převládalo, že se do školy těší.
„Děti si v pozdějším věku začnou spojovat školu s povinností, kvůli které se nemohou naplno věnovat svým zálibám. Musí se učit, dělat úlohy. V jejich věku bych určitě neodpověděl jinak,“ řekl ředitel Základní školy Na Stráni v Děčíně Vít Průša. Dodal, že za dvacet let budou žáci na školu vzpomínat určitě jen v dobrém.
Deník zjišťoval i to, co děti považují za největší hrozbu pro lidstvo. Nejvíce se obávají negativních důsledků civilizace, tedy globálního oteplování, emisí, znečištění, kolon aut, na druhém místě jsou ozbrojené konflikty a na třetím živelné katastrofy. „Tornáda, hurikány a sopky,“ vyjmenoval osmiletý Honza z Děčína to, co on považuje za největší nebezpečí pro lidstvo. Naopak jeho vrstevnice Doubravka považuje za nejhorší války a zabíjení.
„Děti už vnímají to, že Zemi skutečně civilizace zahltila, vidí kolony aut, umělé hmoty. Jsou mnohem uvědomělejší než jsme byli my coby děti. Před čtyřiceti lety ale příroda nebyla tak zdevastovaná,“ poznamenal ředitel Průša. Dodal, že děti o civilizačních problémech velmi dobře vědí, protože informace získávají z televize či prostřednictvím internetu. „My jsme v jejich věku měli úplně jiné starosti, než uvažovat o globálním oteplování Země,“ dodal Průša. Přesto s názory dětí souhlasí.