Více než dvě třetiny dětí žijí s oběma rodiči. Vyplynulo to z odpovědí čtrnácti stovek dětí, jež oslovil Deník v rámci unikátního průzkumu. Odpovídali žáci ve věku od šesti do patnácti let ze všech okresů v republice.
Výsledky z Děčína kopírují ty celostátní. I tady většina dětí žije s oběma rodiči, několik z dvacítky oslovených jen s matkou. Ani jedno nežije s otcem či s prarodiči. V republikovém průzkumu žijí s otcem necelá dvě a půl procenta, s prarodiči jen půl procenta.
Většina oslovených dětí nemá se svými rodiči vážné problémy a téměř se vším by se jim svěřila. I na Děčínsku. „Nemá cenu něco zatloukat, protože mamka to stejně vždycky pozná,“ tvrdila například osmiletá Doubravka. Jsou ale děti, které by se svým rodičům nepřiznaly. Mezi věci, jež by jim nesvěřily, patří třeba to, že kouřily či pily alkohol. „Taky bych neřekl, že jsem se líbal s holkou, nebo s ní něco měl, to se budu asi stydět, “ přiznal čtrnáctiletý mladík. Některé děti v celostátním průzkumu uváděly, že by se rodičům nesvěřily s tím, že berou drogy.
„Pamatuji si, že jsme mamince mohli říct všechno, že to šla pak přetlumočit otci, trochu to obrousila, aby se otec na nás nezlobil. Věděli jsme, že se můžeme svěřit se vším, i když otec občas bratrovi uštědřil pár pohlavků,“ uvedla dnes padesátiletá Alena Hromádková z Děčína.
Dítě, jež se rodičům svěřuje, žije v harmonické rodině. Tvrdí to dětští psychologové. „Je samozřejmé, že děti neřeknou rodičům všechno, mají svá drobná tajemství, která sdělí třeba jen kamádům,“ řekla ústecká dětská psycholožka Ilona Wölfelová. Vysvětlila, že rodič by přiznání dítěte neměl odmítnout a měl by být k jeho prohřeškům shovívavý. „Pokud dítě odmítne, či neúměrně potrestá, dítě už se nesvěří, dusí to v sobě a to může vést k psychickým poruchám,“ upozornila psycholožka.
Někteří rodiče však prohřešky svých dětí odpouštějí jen velmi těžko. Za každé drobné provinění udělí dítěti trest v podobě zákazu vycházet, kina, televize. „Měli jsme v rodině chlapce, který měl velmi autoritativního nevlastního otce. Jeho zákazy, příkazy a nejrůznější tresty dohnaly tehdy dvanáctiletého chlapce k sebevraždě,“ vzpomněla žena z Děčína, která si nepřála být jmenována.