Směřuje k tomu projekt, ve kterém se chce obec Staré Křečany angažovat v rámci rozvoje Penzionu Dymník s některými dalšími partnery. „Naším záměrem je ve vyhrazené části obecních lesů a také na soukromých pozemcích o celkové výměře asi pětadvaceti hektarů vybudovat losí oboru. Je to projekt pro zatraktivnění zdejší oblasti a potěšení milovníků zvířat,“ vysvětlil starosta Starých Křečan Martin Mänzel.
Podmínky k chovu losů jsou vhodné nejen na Šluknovsku, ale i ve Svinčících na Mostecku. Obě lokality si v doprovodu krajského radního Antonína Terbra v minulých dnech prohlédl Sune Häggmark, majitel ekofarmy Moose Garden ze švédského Orrvikenu. „S tímto chovem máme desetileté zkušenosti a jednoznačně přispěl ke zvýšení zájmu turistů o naši oblast, která leží více než pět set kilometrů severně od Stockholmu. Produkujeme losí mléko i velice žádané mléčné výrobky. Kromě toho vyrábíme stoprocentní ekologický papír z losích exkrementů. Je to vyhledávaný artikl, který úspěšně exportujeme do celého světa,“ vysvětlil švédský farmář při návštěvě na severu Čech.
Podobné možnosti se teď naskýtají i ve vytipovaných lokalitách Ústeckého kraje. „Předpokládám, že to přínosy pro obec určitě bude mít. Takže projekt vítám, ale zároveň bych asi sotva souhlasil, pokud by si jeho uvedení v život vyžadovalo nějaké rozsáhlé finance právě z obecního rozpočtu,“ reagoval zastupitel Starých Křečan David Hlinka.
Podle stávajících představ by se už za rok ve Starých Křečanech mohlo objevit první losí stádečko, které by tvořil jeden býk a dvě krávy. „Chov losů v zajetí není zase úplně tak jednoduchou záležitostí. Vyžaduje systematickou odbornou péči,“ připojila zkušenost Iveta Rabatová, která se v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově stará právě o stádo tamních losů.