O své dlouholeté úspory málem přišla důvěřivá důchodkyně z Děčína. Pustila si do bytu muže a ženu, kteří se vydávali za zaměstnance zdravotní pojišťovny.
„Mladší muž v doprovodu ženy se ke stařence do bytu doslova vnutili pod záminkou, že jí poskytnou slevu na léky, které musí v současnosti draze nakupovat,“ řekla děčínská policejní mluvčí Aneta Zdobylaková. Žena se v průběhu návštěvy postarala o rozptýlení důchodkyně, zatímco mladší muž v bytě odcizil kabelku. Tam našel vkladní knížku s obnosem vyšším než sto tisíc korun, starší mobilní telefon a doklady. „Knížku sice nechala důchodkyně, když na ztrátu přišla, zablokovat, ale přesto přišla za důvěřivost o osmadvacet tisíc korun,“ poznamenala mluvčí.
Podle dosavadních policejních zkušeností se podvodníci objevují vždy, když cítí možnost využít nějakou novinku či změnu v zákoně. „Momentálně se pachatelé snaží zneužít připravovaných změn ve zdravotnictví. Na jaře to bývá například vyúčtování plynu a elektřiny,“ varovala Zdobylaková. Dodala, že i přes stálé uveřejňování a upozorňování, aby byli senioři opatrní, počet případů, kdy je někdo okrade, neubývá.
„Někteří senioři jsou rádi za každý kontakt, protože v mnoha případech bývají osamocení,“ vysvětlila, proč právě staří lidé se tak často nechají oklamat lékařka Iva Holmerová z Gerontologického centra v Praze. Doplnila, že senioři často nedokážou rychle posoudit situaci a podcení tak hrozící nebezpečí. Pro pachatele jsou pak snadnou obětí. „Důležitým faktorem jsou u některých starších jedinců i poruchy vnímání a například počínající Alzheimerova nemoc,“ upřesnila Holmerová.
Přesto, že je to v poslední době jediný případ v děčínském okrese, měli by si starší lidé vždy ověřit, komu otevírají dveře od bytu.
Případ okradené stařenky je spíše výjimečný. Jí zloděj ukradl vkladní knížku s velkou sumou, kterou stačila naštěstí zablokovat. Ve většině případů podvodníci okradou seniory o hotovost či cenné věci.