S finanční pomocí města při opravách střech, fasád a plotů kolem svých domů mohou počítat lidé v Krásné Lípě. Letos chce této možnosti využít na dvacet zájemců. Více než polovina z nich se chystá vyměnit střešní krytinu.
„Podle rozsahu jim město může poskytnout jednorázový příspěvek ve výši až deset tisíc korun. Totéž pravidlo platí i v případě opravovaných fasád. Lidé, kteří se pouští do nového oplocení, mohou získat maximálně částku tři tisíce,“ vysvětlil Karel Mareš z krásnolipské radnice.
Systém dotací funguje v sídelním místě správy Českého Švýcarska už řadu let a jde o nenávratné dotace z rozpočtu města. „Každoročně v něm vyčleňujeme částku ve výši zhruba sto tisíc korun. Záleží nám samozřejmě na tom, aby všechny krásnolipské domy byly upravené a vypadaly dobře bez ohledu na to, jestli jsou městské a nebo mají jiné vlastníky. Rozhodli jsme se pro tuto formu podpory místo využití fondu bydlení. Tam peníze poskytuje stát, ale jde o formu návratných půjček a s tím by měli někteří lidé a v konečné fázi i město problémy,“ dodal starosta Zbyněk Linhart.
Obavy z podobných komplikací měly i další radnice v děčínském regionu, a tak o státní fond bydlení také nežádaly, respektive později od dané možnosti ustoupily. Týká se to například Jílového, Šluknova či Dolní Poustevny. „Vyzkoušeli jsme tenhle systém podpory, ale některým lidem se půjčené peníze nechtělo vracet. Proto město později žádosti už neopakovalo,“ tlumočil špatné zkušenosti dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka. Svého času výstavbu plynových přípojek podpořili v Jílovém. „Už je to ale delší dobu a šlo o přípojky k novým rodinným domkům,“ poznamenal tamní místostarosta Václav Zibner.
Lidem, kteří se rozhodli pořídit si vlastní bydlení v nově budovaných rodinných domcích, vyšla vstříc i radnice ve Šluknově. „Nabízeli jsme jim k výstavbě pozemky v majetku města za mnohem výhodnějších podmínek, než jsou obvyklé zdejší ceny stavebních parcel. Místo stovky to byla pouze jedna koruna za čtvereční metr,“ připomněl šluknovský starosta Milan Kořínek.
Peníze ze státního fondu bydlení mohou na opravy svých domů pravidelně využívat lidé v České Kamenici. „Výjimkou je letošní rok, kdy jsme tuto možnost zájemcům nenabídli, protože na kontě momentálně žádné prostředky nejsou. Až se ze splátek poskytnutých půjček vrátí, budeme v této podpoře pokračovat,“ dodal starosta Miroslav Weis. V případě Děčína se dlužníkem vůči státu stalo samotné město, které si z fondu půjčilo přes devět milionů korun na opravu komunálních domů.