Průzkum mezi školáky – tak bude vypadat první školní týden v Deníku. Čtenáři se seznámí s daty, která jsme získali tak, že jsme zhruba čtrnácti stovkám dětí v celé republice ve věku od šesti do patnácti let položili dotazy na nejrůznější témata. Každý region v Česku je v průzkumu zastoupen. Nechybí ani děčínský okres.
Dnes se čtenáři Deníku seznámí s tím, jak se do školy těší prvňáci a čím by v dospělosti chtěli být. V republice jednoznačně vyhrál policista.
Z patnáctky prvňáků, které děčínský Deník oslovil, chce být policistou jediný chlapec, za to dva by se rádi stali hasičem. Všichni považují toto povolání za chlapské, hrdinské.
„Kluky zřejmě láká to, že vidí policistu nebo strážníka v uniformě, se zbraní, jezdit autem. Je to pro ně opravdu dobrodružné povolání,“ řekl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Přitom dospělí lidé na strážníky a policisty příliš dobře nenahlížejí a povolání podle průzkumů nepovažují za příliš atraktivní. „Myslím, že to není až tak dobře placená profese a policie, jak státní tak městská, nemá mezi lidmi dobré jméno,“ řekl čtyřicetiletý Pavel z Varnsdorfu.
Zda bude mít nadšení dětí pro práci u policie trvání do dospělého věku, ředitel Horák neodhadl. „To hodně záleží na tom, jak si policie udrží či spíše bude rozvíjet svůj kredit. Musí v tom ale pomoci i stát,“ poznamenal Horák.
Z průzkumu mezi prvňáky v okrese také vyplynulo, že někteří, hlavně kluci, by rádi dělali takovou práci, jakou dělá jejich otec. Proto chtějí třeba pracovat ve stavebninách, ale i jezdit autobusem, pracovat u soustruhu či dělat manažera.
Jasno o své budoucí profesi má Jan Rokůsek z Děčína. Chce být chemikem a prý se na to připravuje už nyní. „Dělám doma různé pokusy,“ tvrdil.
Učitelka či lékařka, takové povolání by si vybraly čtyři dívky, další chce pracovat s počítačem. „Budu modelkou, ráda se oblékám,“ prohlásila Veronika Opatová z Děčína. To Martina Siváková z dětského domova v Lipové chce být uklízečkou. Zřejmě ví, že i takové profese, které nemají u dospělých vysoký kredit, musí někdo vykonávat. Doktorka Eva Labusová uvádí, že volba povolání stojí z hlediska důležitosti na druhém místě hned za volbou životního partnera. I nadále však podle ní platí, že nejsilnější vliv na profesionální budoucnost většiny dětí mají jejich rodiče. „Jablko nepadá daleko od stromu. V rodinách lékařů vyrůstají z potomků často opět lékaři, v rodinách zahradníků zahradníci, pekařů pekaři, herců herci atd. Neplatí to samozřejmě ve všech případech, ale navzdory exotickým přáním našich nejmenších být jednou kosmonautem, popelářem, tanečnicí nebo detektivem, velké procento dětí nakonec inklinuje k téže profesi, jakou vidí vykonávat své rodiče,“ uvedla Labusová.