Až tři metry hluboké díry vyhrabali sběrači kovů na dnes už nepoužívané skládce v Nebočadech u Děčína.
Skládka je těsně nad železniční tratí, kterou teď ohrožuje.
Není divu. Je děravá jako ementál. Někteří sběrači si na její rozhrabávání najímají dokonce i těžkou techniku.
Před několika týdny tu strážníci zastihli partu tří mužů, kterým pomáhal bagr. „Pokud začne vytrvale pršet, zemina může nasáknout hektolitry vody, skládka se utrhne a zřítí se na trať,“ tvrdil ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.
Jeho muži tu tento týden zadrželi přímo při práci partu mužů.
Rozvrtaná skládka dělá vrásky na čele i šéfovi odboru životního prostředí děčínského magistrátu Jiřímu Hykšovi. ⋌pokračování na straně
„Teprve zjišťujeme škody, které tu sběrači napáchali,“ řekl včera. Zatím netuší, zda bude nutné skládku nějak zabezpečit či znovu upravit.
České dráhy o tom, že by se jim mohly na trať zřítit tuny zeminy, nemají tušení. „Slyším to poprvé. Musíme to prověřit, pokud by skutečně byla trať ohrožená, budeme po majiteli pozemku požadovat jeho zabezpečení,“ řekl přednosta správy tratí Litoměřice Dag Kraus. Pozemek patří městu Děčín. Skládku už před lety nechalo podle tehdy platných zákonů rekultivovat. „Problém je pro nás opravdu čerstvou záležitostí. Bývalou skládku oplotit nemůžeme, není ani důvod, dnes už je to běžný pozemek. Co rozhodně ale uděláme, bude to, že na muže, které tam policie zadržela, podáme trestní oznámení,“ řekl Tomáš Martinček z děčínské radnice, jenž má na starosti majetek města. Má za to, že skupina mužů, která skládku rozebírala, znehodnotila pozemek města. „My jej musíme nechat upravit a to bude stát peníze,“ doplnil Martinček. Policie se případem zabývá. Dosud nikoho neobvinila. „Ti muži se zřejmě nedopustili žádného trestného činu. Nekradli, úmylsně nepoškodili cizí majetek,“ řekla mluvčí děčínské policie Aneta Zdobylaková. Přesto policie nad případem nemávne rukou, zatím ho neodložila. „Ti lidé jsou ale nepoučitelní, při sbírání starého šrotu na opuštěných místech jich přitom už několik zahynulo,“ poznamenala Zdobylaková. Naposledy to bylo v Kladně, v opuštěné továrně, kde se na sběrače kovů zřítila střecha a dva zahynuli. Na začátku letošního roku během deseti dnů zemřeli pod zřícenými domy tři lidé. Nejprve v severočeských Vejprtech a za pár dní v České Kamenici. Všichni kradli staré železo. Výkupní ceny za každý kilogram jsou pro sběrače kovů i přes vidinu nebezpečí stále příliš lákavé.
Za kilogram hliníku dostanou přibližně třicet korun, za měď stovku a železo od nich výkupny vezmou asi za tři koruny za kilogram.