Skoro čtyři tisíce lidí se základním vzděláním. To je počet nezaměstnaných, které eviduje děčínský úřad práce. Někteří z nich neprošli ani všemi ročníky základní školy. Ukončili ji třeba v osmé nebo i nižší třídě. „Kolik takových lidí je v evidenci, netuším, pro nás má základní vzdělání i takový člověk, který vyšel třeba z páté třídy,“ řekl pracovník děčínského úřadu práce Vlastimil Pažourek. Dodal, že lidé s nejnižším vzděláním samozřejmě shánějí nejhůře práci a v evidencích úřadů figurují nejdelší čas. „I když, nemusí to být pravidlem, člověk ze základním vzděláním může mít různé kurzy, řidičák, certifikáty a podobně a může být velmi manuálně zručný,“ poznamenal Pažourek.
Lidé, kteří neprošli všemi ročníky základní školy, tak mohou učinit i v dospělosti. Šanci jim k tomu dává Základní škola v Kamenické ulici v Děčíně, jež pořádá už XI. kurz pro dokončení základního vzdělání. „Lidé, kteří mají zájem, se účastní konzultačních hodin. Probírají jen základní předměty a cizí jazyk v rozsahu učiva základní školy,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Kamenické ulici v Děčíně Jaroslav Skála. Konzultace se konají v odpoledních hodinách tak, aby nenarušily pracovní vytížení absolventů. Každý předmět zakončí zkouška a po ukončení celého kurzu vystaví škola absolventům vysvědčení, které dokládá dosažení základního vzdělání. „Zatím se přihlásil jeden zájemce, další mají možnost ještě do poloviny září v sekretariátu naší školy,“ pozval ředitel. Doplnil, že kurz je bezplatný a k jeho absolvování je třeba pouze lékařské potvrzení.
Za jedenáct let, kdy škola kurzy organizuje, jimi prošly desítky lidí. „Využívají toho třeba děti z dětských domovů, docházku si tu dokončovali i chovanci z boletického ústavu,“ vzpomněl Skála. Dodal, že základní školu nedokončí zpravidla děti, které mají nějaký výchovný problém. „A vůbec se to nedá zobecnit, že by to byly děti, které pocházejí z problémových rodin,“ poznamenal. Jako příklad uvedl dívku, která byla v době dospívaní více než zlobivým dítětem, neučila se, chodila za školu, nyní si základní vzdělání dokončila a začala studovat i střední školu. „Mnohým totiž v dospělosti dojde, že nedostatek vzdělání je v dalším životě handicapuje,“ dodal ředitel Skála.