Letošní, už pátý ročník hudebního festivalu Janovská bedna nebude pod širým nebem, ale v sále hotelu U zeleného stromu v Janově. Písničkáře a folkové kapely neuslyší běžní příchozí posluchači, ale jen pozvaní hosté. „K tomuto rozhodnutí nás vedl přístup starosty, který nás veřejně podezíral z toho, že peníze od obce utrácíme jinak než za festival,“ vysvětlil včera jeden z pořadatelů a majitel hotelu U zlatého stromu Richard Vech.
Janovská bedna se dříve odehrávala na louce, navštěvovaly ji stovky posluchačů. „Loni jsme pozvali i děti z dětských domovů, dražili jsme jejich výrobky a výtěžek pak od nás dostaly. Na tom se nic nemění, domovy z České Kamenice a Tisé jsme pozvali i letos, určitě jim nebude vadit, že se Janovská bedna odehrává v sále,“ poznamenal Vech.
Obec pro Janovskou bednu schválila třicet tisíc korun. Vech je odmítl. „Nevím, proč,“ tvrdil včera starosta Janova Jaroslav Veselý. Přiznal však, že se o to, kam peníze jdou, zajímal. „Pan Vech si vytvořil internetové stránky s názvem Janovská bedna, tak jsem se zeptal, zda to nemohlo být i za peníze určené na festival,“ vysvětlil starosta. Podle Vecha tak zpochybnil důvěryhodnost pořadatelů. „Myslím, že přístup starosty je odplatou za to, že mu nejdu na ruku, vydávám noviny a v nich ho kritizujeme za to, jak obec vede,“ poznamenal Vech. Mrzí ho, že osobní rovina musela zasáhnout i oblíbený festival.
Louku, kde se festival každoročně konal, zapůjčoval majitel janovského penzionu František Zachula. „Je pravda, že starosta se na peníze na zastupitelstvu ptal, ale Vech se urazil zbytečně,“ řekl Zachula. Doplnil, že Bedna se ale spíš nekoná kvůli tomu, že Vech letos podcenil její organizaci. „Je to škoda, protože ten festival byl dobrý a hezky se rozjel,“ poznamenal.