Nemůžete ráno najít své auto, které jste večer nakvap zaparkovali? Nemusí to nutně znamenat, že vůz ukradl zloděj. Mohlo skončit na odstavné ploše poté, co strážník rozhodl o jeho odtažení. V Děčíně ale jde, narozdíl od mnoha jiných měst, o naprosto vyjímečné případy. Průměrně nechají strážníci odtáhnout jeden až dva vozy za měsíc.
„Jde skutečně o nejkřiklavější případy, tedy například o stání v křižovatce, stání před přechodem, kde vůz brání výhledu a podobné záležitosti.“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.
V obytných zónách se strážníci setkávají s tím, že lidé parkují v těsné blízkosti kontejnerů. Ty pak popeláři nemohou vyvézt, případně jejich vozy nemohou vůbec projet. Na odstavné ploše ale i tak skončí jen do očí bijící případy porušení pravidel. „Jinak se vždy snažíme najít řidiče a vše vyřešit na místě, což je samozřejmě výhodné zejména pro řidiče,“ tvrdil Horák. Dodal, že v minulosti strážníci uskutečnili několik nárazových akcí, během kterých odtáhli několik desítek vozidel. „Konkrétně šlo o sídliště Boletice a Březiny. Nutno ale podotknout, že se lidé poučili a jsou opatrnější. I to je důvod, proč k odtahům nemusíme sahat častěji,“ pochválil obyvatele města Horák.Odtažená auta končí na odstavné ploše v děčínské čtvrti Bynov. Řidič, který si pro vůz přijde, se musí připravit na to, že zaplatí dvanáct set padesát korun. Tisíc za odtah, dvě stě padesát za první den uskladnění vozu. „Částka samozřejmě narůstá každým dnem, kdy si majitel vůz nevyzvedne,“ upozornil Jiří Nešněra, který odstavnou plochu provozuje. Řidič se ovšem musí připravit na to, že kromě odtahu zaplatí i pokutu strážníkům, která může dosáhnout až dvou tisíc korun.
Ve Varnsdorfu nebo Rumburku auta neodtahují vůbec, tedy kromě vraků, jež nezodpovědní majitelé odstaví na ulici. „Vraky necháme odtáhnout, jen pokud neseženeme majitele. Jinak jako město odtahovou službu nemáme. Řešíme vše botičkami nebo na místě s řidičem, pokud je v blízkosti vozidla,“ řekl šéf městské policie Varnsdorf Martin Špička. S problémy se ale čas od času setkávají tamní hasiči. „Když jedeme k nějakému požáru třeba v sídlišti, kde jsou úzké uličky, vadí nám to. Ovšem každé odtažené auto musí přijít na hlídané parkoviště, kterým ve Varnsdorfu nedisponujeme,“ vysvětlil varnsdorfský hasič Jiří Sucharda. Podobně k odtahům přistupují i v Rumburku. Starosta Jaroslav Sykáček poznamenal, že odtahy nepovažuje za potřebné a městská policie tak využívá pouze botičky.