Labské pískovce a národní park České Švýcarsko navštíví každoročně stovky tisíc lidí.
Mnozí z nich se tam vydávají jen tak na pěší výlet. Další s sebou ale často vlečou nezbytnou horolezeckou výbavu. Slézání tamních skal totiž bývá od jara do podzimu velkým lákadlem.
V minulosti ale právě kvůli horolezcům museli ochránci přírody řešit nemálo problémů.
„Myslím, že v poslední době se už skoro se žádnými takovými těžkostmi nesetkáváme. Organizovaní horolezci, a mnozí z nich na Děčínsko přijíždějí ze zahraničí, vesměs vědí nebo je v jejich zájmu, aby věděli, které věže, masivy a skály mohou slézat a naopak, kam by se vydávat neměli, protože to tam nedovoluje stanovený režim ochrany přírody,“ poznamenal Karel Stein z děčínských správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Připustil, že strážci občas některé návštěvníky pokutují za nevhodné chování, ale zpravidla to nebývá kvůli slézání skal.
Mnoho důvodů ke stížnostem nemají ani pracovníci správy Národního parku České Švýcarsko.
„Na našem území není tolik atraktivních útvarů, které by lákaly k nějakým hromadným výpravám horolezců nebo lidí, kteří si slézání skal čas od času chtějí alespoň vyzkoušet. Jsou místa, kde tyto činnosti návštěvní řád umožňuje, ale s výjimkou období, kdy je omezen vstup i všem ostatním výletníkům, protože tam potřebujeme zajistit dostatečný klid pro vyvedení mláďat sokolů stěhovavých nebo jiných vzácných druhů ptactva,“ uvedl ředitel národního parku Zdeněk Patzelt.
Na chování některých návštěvníků si v minulosti stěžovali například někteří podnikatelé v oblasti Tisé a Ostrova, kam se soustřeďuje největší zájem lidí s horolezeckou výbavou.
Pokračování na straně 3Pokračování na straně 1
Zřejmě došlo k nápravě, protože podobné kritické výhrady a připomínky už správa Labských pískovců řešit nemusí. „Myslím, že mnohem více krajině ubližují lidé, kteří v chráněné oblasti vytvářejí nejrůznější černé skládky,“ upozornil Karel Stein.
Oblíbenou zastávkou kvůli slézání okolních skal se už několik let stává Dolní Žleb. „Leccos se zlepšilo, ale vadí nám hlavně během prázdnin větší počet aut parkujících na volné ploše v sousedství kostela. Často ve vozech tihle výletníci i přespávají, pouští si autorádia a nechají v noci pobíhat i psy. Problém by vyřešilo vybudování nějakého parkoviště. Vhodná plocha k tomu tady je,“ připomněl šéf občanského sdružení Dolní Žleb Vladimír Puchýř. K dohodě o tom, jestli bude možné uvažovaný pozemek převést z majetku Lesů České republiky do vlastnictví města Děčína ale zatím nedošlo.
Zkušení lezci tvrdí, že nejhorší ze všeho je, když se do slézání skal pouštějí lidé, kteří si na horolezce jenom hrají. „Nemálo takových svátečních lezců vyloženě riskovalo život a zachraňovali jsme je v situacích, kdy mohou hovořit o velkém štěstí, že přežili. Nebyly to vůbec snadné zásahy,“ poukázal na nezodpovědné chování některých návštěvníků starosta sboru dobrovolných hasičů v Hřensku Stanislav Křížek.