Turisté na Děčínsku hojně využívají stávajících cyklostezek. Jsou s nimi povětšinou spokojeni. „Jsem velmi ráda, že se konečně začalo pracovat na cyklostezce v Dolním Žlebu. Musím ale říct, že mnohem víc mi vyhovují cyklostezky na německé straně. Je jich víc a jsou lépe udržované,“ řekla cyklistka Olga Špiková.
Obce si stezek hledí, ale občas se stává, že jejich práci poničí vandalové. Takovou zkušenost má třeba starosta Šluknova Milan Kořínek. Na cyklostezce v okolí města jezdí především cizinci, a to Němci, je blízko hranic. „Občas ale po sobě zanechají nepořádek. Odhodí lahev od pití nebo sáček od svačiny,“ řekl Kořínek. Doplnil, že stezku občas poničí i vandalové. „Bývají to většinou skupiny mladých lidí, kteří nemají co dělat. Vytrhnou sloupek, hodí ho do lesa nebo ohnou značku“ postěžoval si starosta.
Na Šluknovsku doporučuje stezku, jež vede ze Šluknova přes tři rozhledny a druhá k nejsevernějšímu místu České republiky k Lobendavě. Cyklostezku tu turisté využívají už asi devět let.
Cyklostezku mají také v Doubici. “Tady jezdí jak Češi, tak i Němci,“ poznamenal starosta Doubice Martin Schulz. I tady mají zkušenosti s vandaly. „Slušný člověk se chová slušně i na kole. Bohužel se občas najde i ten neslušný,“ doplnil starosta. Na druhém konci okresu, v Jílovém, nemají informace o tom, že by někdo cyklotrasy v okolí města poškozoval. „Nemáme tu příliš odpočívadel, jen několik informačních tabulí a u těch jsou odpadkové koše. Turisté tabule neničí a odpadky hází do koše,“ tvrdil Schlosinger. Počet a trasy stezek v okolí Jilového považuje za dostatečný.