Rekonstrukce tragické dopravní nehody, při níž před třemi lety u Dobkovic zahynul člověk, zastavila včera dopoledne dopravu na frekventovaném tahu z Děčína do Ústí nad Labem. Rekonstrukci nařídla soudkyně děčínského okresního soudu Hedvika Kolářová. „Samozřejmě je to v rámci objektivity, předpokládám, že pokud bych ji nenařídila, požadovala by ji obhajoba v odvolání,“ poznamenala soudkyně. Dodala, že s rekonstrukcí byla spojena řada starostí. „Kromě toho, že jsem musela žádat o zastavení dopravy, musela jsem sehnat i stejná auta, jako ta, která se nehody zúčastnila. Jedno je policejní, druhé poskytl autobazar v Libouchci. V neposlední řadě jsem musela žádat i o obžalovaného,“ řekla Kolářová. Ten si totiž v současné době odpykává třiapůlletý trest za krádeže aut a musela ho přivézt vězeňská eskorta. Rekonstrukci byl přítomen i soudní znalec, státní zástupce i obhájce obžalovaného. „Snažil jsem se vyhnout tomu autu, které vyjíždělo z vedlejší, nepředjížděl jsem ani jsem nepřejížděl plnou čáru,“ tvrdil obžalovaný muž, který měl po celou dobu rekonstrukce pouta na rukou a doprovázela ho vězeňská stráž. Soudní znalec Jan Kubelka i obhájce Zdeněk Pánek naaranžovali několik možných pozic aut, jež byla před lety účastníky nehody.
„Rekonstrukce nehody je vždycky potřebná a k objasnění určitě pomůže. Obžaloba i obhajoba si potřebovala ověřit výhledové možnosti všech účastníků nehody i postavení vozů při ní. Upřesnila i technickou přijatelnost jedné z verzí, kterou obžalovaný předkládá,“ poznamenal soudní znalec Kubelka. To, jakou viditelnost měli oba řidiči, si vyzkoušeli na místě soudkyně, státní zástupce obhájce i soudní znalec.
Při nehodě v listopadu roku 2004 zemřel řidič opelu, jenž vyjížděl na hlavní silnici, v sanitce krátce po vyproštění z vraku vozu, jeho spolujezdkyně byla zraněná. Muž, jenž je nyní obžalován coby viník nehody, vyvázl se zlámanou nohou. Navíc jel v kradeném autě. I když v současné době je ve vězení za krádeže aut, tohle osudné neukradl. „Dokonce na jeho vypůjčení měl smlouvu,“ poznamenala soudkyně Kolářová.
Obhájce obžalovaného, advokát Zdeněk Pánek, rekonstrukci nehody přivítal. „Jeden z jejích bodů vyzněl pro pana obžalovaného pozitivně a zpochybnil některé skutečnosti, které vyznívaly v jeho neprospěch,“ poznamenal spokojeně obhájce. Naopak děčínského státního zástupce Martina Šámala utvrdila rekonstrukce v tom, že na ní nese vinu obžalovaný. „Jel velmi vysokou rychlostí, navíc předjížděl v místě, kde je to zakázané. O vině či nevině však rozhoduje soud. Pokud mu ji neprokáže, bude obžalovaný zproštěn obžaloby,“ poznamenal Martin Šámal.