Mají plné kotce a další zvířata do odvolání nepřijímají. „Lidé nosí hlavně koťata, která najdou třeba u popelnic,“ řekla pracovnice útulku Štěpánka Rogozinská.
Toulavé kočky odchytávají i pracovníci útulku. Předávají je na kastraci. Program kastrace v Děčíně funguje už několik let. „Vykastrované kočky pak vracíme zpátky třeba do zahrádkářských kolonií,“ doplnila Rogozinská.
Do kastračního programu jsou zapojeni pouze někteří veterináři z Děčína. „Já se neúčastním, ale myslím si, že kastrace koček jsou určitě k něčemu dobré. Kdyby se kočky přemnožily, mohly by i roznášet nejrůznější nemoci, svými výkaly znečisťovat místa, kde si třeba hrají děti a podobně, “ řekl veterinář Martin Hanzlík.
Vysvětlil, že kastrace je jednoduchý zákrok a není pro kočky ani příliš bolestivý a nebezpečný.
V Děčíně je díky kastračnímu programu populace koček vcelku zredukovaná. „Není jich už zdaleka tolik co dříve,“ potvrdila veterinářka Jana Bednarská, která na zakázku od děčínské radnice kočky kastruje.
Lidé kočky do útulku pořinášejí, ale také odnášejí. Pracovníci tvrdí, že spíš si zájemce vybere malé kotě než dospělého tvora. Ale najdou se i výjimky– lidé, kteří si dospělé zvíře odnesou. „To si většinou vyberou starší lidé nebo opravdoví milovníci koček,“ doplnila Rogozinská. „Jednou jsme udali i kočku, která byla opravdu stará a bez zubů. Současný majitel si ji vzal na dožití u něj,“ říká Rogozinská.