Pět tisíc korun dostanou rodiče každého prvňáčka, který nastoupí do první třídy ve škole v Dobkovicích. Peníze vyplácí rodičům obec.
Dobkovice přispívají na školní potřeby každému prvňáčkovi. Letos jich nastoupí osm.
„Peníze nedáváme kvůli tomu, abychom tu děti udrželi, ale aby všichni rodiče měli stejnou možnost nakoupit dětem potřebnou školní výbavu,“ vysvětlil místostarosta Dobkovic Jan Bělohorský.
Rodiče nejpozději o prázdninách dostanou peníze na ruku. „Ještě se nám nestalo, že by je utratili za něco jiného než za potřeby do školy,“ tvrdil Bělohorský.
Příspěvek by přivítali i rodiče v jiným obcích a městech. „Pět tisíc je krásná suma, děti v Dobkovicích musí mít to nejlepší vybavení. Trochu jim závidím,“ řekla Markéta Zárubová z Děčína.
Děčín však o tom, že by rodičům prvňáků přispěl, neuvažuje.
„My jsme naštěstí v jiné pozici než malé obce. Máme odpovídající počet škol na počet zájemců o ně,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Doplnil, že lepší je peníze využít účelněji, třeba na nejrůznější opravy a vybavení škol.
Ani rodiče dětí, kteří peníze od nikoho na nákup pomůcek nedostanou, nemusí zoufat.
Některá papírnictví totiž nabízejí slevy. V Děčíně to je třeba v Papírnictví Lízálek a slevy jsou na dražší zboží, na batohy, penály, sešity a podobně. „Pokud rodiče nejsou nároční na příliš drahé věci, musí pět tisíc určitě stačit,“ poznamenala k dobkovickému příspěvku vedoucí prodejny Zdena Harantová.
Ve Varnsdorfu v Papírnictví Jedlička slevu dají pouze tehdy, když nakupující utratí víc peněz. „Při nákupu vyšším než je pět set korun je sleva dvacet procent,“ prozradila prodavačka Marcela Šimůnková.
Rodiče, děti i studenti si nákup školních potřeb nechávají opět na posledníc chvíli. Fronty v papírníctvích zatím nejsou.