Celý následující měsíc by měly trvat dopravní kontroly v děčínském okrese. Děčínská policie si totiž dala za cíl, že sníží tragické následky dopravních nehod. Těch v republice přibylo.
Dlouholetí řidiči však míní, že akce může mít okamžité výsledky, ale až skončí, lidé se vrátí ke starým zvykům.
„Jakmile policisté zase zalezou, situace se vrátí do starých kolejí, jako tomu bylo už tolikrát,“ řekl profesionální řidič z Děčína, dvaapadesátiletý Jaroslav. Doplnil, že aby řidiči přišli k rozumu, museli by policisté stát na silnicích denně, rozdávat citelné pokuty a těm, kteří ji ve stanoveném termínu nezaplatí, sebrat řidičské oprávnění.
Celkově děčínský okres republikové výsledky nekopíruje. Ubylo mu těžce zraněných při nehodách a také škody, jež při nehodách vznikají, jsou ménší než loni. Číslo je ale pořád hrozivé, a to více než třiačtyřicet milionů korun.
„Dopravních nehod k poslednímu červenci máme sice o sto čtyřicet méně než ke stejnému datu loňského roku, ale máme sedm mrtvých, což je o jednoho více než loni, řekl šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec.
Problémy v letních měsících působí i prázdninový a víkendový silniční provoz. Policie se proto zaměří na rekreační oblastí, na páteční provoz, na řidiče, kteří by chtěli jezdit v noci z reaturace po požití alkoholu, na lidi, kteří jezdí bez řidičského oprávnění a další.
„Akcí, kterou jsme vyhlásili, reagujeme na to, že počet nehod se smrtelným zraněním se oproti loňsku zvýšil v celé republice,“ poznamenal Votrubec.
Policisté tvrdí, že akci vyhlásili i kvůli tomu, že se v posledních týdnech hodně hovoří o efektivitě zavedení trestných bodů, o bezpečnosti českých silnic, o kvalitě řidičů, o zvyšování počtu mrtvých na silnicích. „A i z těchto poznatků a ukazatelů jsme při přípravě zmíněného opatření vycházeli,“ přidal zástupce ředitelky děčínské policie Daniel Plechatý. Vysvětlil, že cílem není represe a postihy řidičů, ale zejména preventivní působení. „Řidiči zaznamenají zvýšený počet policejních hlídek na silnicích. Policisté se zaměří především na řidiče, kteří ohrožují ostatní účastníky silničního provozu nesprávným či agresivním způsobem jízdy,“ pohrozil Plechatý.