Staré pneumatiky, plasty, hadry či dokonce stará lednice se povalují u silnice ve Šluknově u bývalé továrny Bekon. Nikdo se nemá k tomu, aby skládku uklidil.
„Místo patří soukromníkovi Antonínovi Černému, několkrát jsme se snažili ho kontaktovat, ale marně,“ řekl starosta Šluknova Milan Kořínek. Černý má sice ve Šluknově trvalé bydliště, ale už dlouhé měsíce ho tu nikdo neviděl. Není uveden ani v telefonním seznamu.
Město by sice skládku mohlo uklidit samo, ale do toho se starostovi nechce. „Stálo by nás to miliony korun a lidé by nejspíše nebyli příliš nadšeni, kdybychom za jejich peníze uklidili po někom jiném,“ poznamenal Kořínek. Likvidace jedné pneumatiky totiž vychází na několik stovek korun.
Vedoucí odboru investic šluknovské radnice Martin Benda uvedl, že skládka byla původně legální. Ukládaly se sem pneumatiky, které byly určené k likvidaci. „Pak z toho sešlo, ale pneumatiky tu už zůstaly. K nim lidé přidávali nejrůznější odpad až vytvořili takovou skládku,“ poznamenal Benda. Vysvětlil, že město žádalo o dotaci na úklid této černé skládky, ale protože není majitelem pozemku, peníze nezískalo.
O skládce toho moc neví Jiří Latislav z odboru životního prostředí rumburské radnice. „My nic dělat nemůžeme, měla by Inspekce životního prostředí,“ poznamenal Latislav. Nedokázal ani odhadnout, kolik podobných černých skládek se ve Šluknovském výběžku nachází.
Té však starost o černé skládky, jakou je skládka u Bekonu ve Šluknově, nenáleží. „Tam my bohužel žádnou páku nemáme, nemůžeme nutit ani vlastníka ani obec, aby místo uklidili,“ řekl vedoucí oddělení odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jiří Turek. Městu poradil, aby znovu požádalo o dotaci, která by úklid uhradila, podle něj by mohl pomoci kraj.