Děčín/Městská policie v Děčíně se o prázdninách zaměřila také na to, jestli obsluhující personál v místních restauracích nenalévá alkoholické nápoje mladistvým.
V minulosti měli číšníci a servírky s dodržováním zákona o boji proti alkoholismu nemálo problémů. Letošní kontroly jim ale dávají příznivější vysvědčení.
a„V první polovině prázdnin jsme uskutečnili už více než třicet kontrolních akcí,“ uvedl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.
„Případů, že tam alkohol popíjely i osoby mladší osmnácti let, bylo jen několik. Tato provinění naši strážníci řešili s personálem na místě blokovou pokutou,“ dodal Marcel Horák.
„Případy závažnějších provinění budou mít dohru ve správním řízení. To už mohou být postihy citelnější,“ vysvětlil ředitel policie Marcel Horák.
Intenzivnější kontroly restauračních a podobných zařízení budou pokračovat i v příštích prázdninových týdnech a neskončí ani v dalším období. Už teď ale poznatky strážníků vypovídají o tom, že personál se zřejmě více zajímá o věk zákazníků.
„Radši občas požaduji občanský průkaz po klukovi nebo dívce, kterým třeba už bylo dvacet let a více, ale vypadají mladší. Když se přesvědčím o skutečném věku, všechno pak vyřeší úsměv a objednané pití je za chvíli na stole. Pokuty se mi rozhodně platit nechce,“ tvrdila zkušená servírka z jedné děčínské restaurace. „Naopak smůlu mají taková ti chlapáci, co vyprávějí, že jim už osmnáct bylo dávno a mají výmluvy, že si občanku zapomněli doma. V naší hospodě si mohou dát cokoli, ale alkoholu ani hlt,“ dodala.
Mnozí mladiství štěstí, že jim v některé restauraci alkohol nalijí, ani nezkouší. Koupí si někde v supermarketu většinou bez problémů pár piv, ale spíše nějaké víno v krabicích nebo petkách a jdou se veselit někam do parku nebo na hřiště, výjimkou nejsou ani dětské odpočinkové kouty. „S takovými skupinami mladých pijanů bývají problémy. K povznesení nálady jim stačí pár deci vína a pak si svoji kuráž navzájem dokazují při ničení laviček nebo dalšími vandalskými kousky. V nejednom případě nás k takovému výtržnictví volají i lidé z okolních domů,“ připomněl šéf děčínských strážníků.
Léto svádí i dospělé k nejrůznějším večerním posezením na zahradách i balkonech domů. Pokud se taková sešlost protáhne do pozdních nočních hodin a alkohol tam teče proudem, bývá to často i dost hlučná společnost. Nejednou kvůli takovému nočnímu halasení volají na dispečink městské policie i sousedi. „Strážnici na místo dorazí a po domluvě se většinou veselící parta uklidní. Pokud zůstane jen u slibů a sousedi si po odjezdu strážníků stěžují během chvilky znovu, většinou se to už jenom domluvou neřeší,“ popsal některé vynucené noční výjezdy zástupce ředitele děčínské městské policie Jiří Schwarz.
Podobných případů ale naštěstí také nebývá mnoho. „Je to o vzájemných vztazích. Tam, kde na sebe sousedé nevraživě koukají i když se nad nimi směje sluníčko, je jasné, že při první možné příležitosti jeden druhému znepříjemní život třeba tím, že si navzájem na sebe stěžují“ dodal Schwarz.