Dokonce i nefunkční vodní skútr, torzo dětské prolézačky, skluzavky, nebo i klubko kabelů se objevily v Oddělení ztrát a nálezů děčínského magistrátu. Během roku se tu sejdou věci , které lidé běžně ztrácejí i věci, nad nimiž zůstává rozum stát. Nejvíce lidé ztrácejí klíče, mobilní telefony, hodinky, peněženky a další věci.
„Ve skladu se nám ale hromadí i poměrně hodně batohů, tašek či kabelek, ale objeví se tu i kusy oblečení,“ vypočítala mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová.
Každou nalezenou věc úředníci zaevidují a nálezci vystaví protokol o předání. Věc pak uloží do skladu. „Pokud se vlastník přihlásí do šesti měsíců od nálezu a předloží doklad o vlastnictví a občanský průkaz, úředníci mu ztracenou věc vrátí,“ doplnila Vechová. Nedostane ji však zadarmo, zaplatí ještě poplatek za opatrovaní věci. Pokud si věc majitel nevyzvedne, tak propadne a majitelem se stává Statutární město Děčín. Ve většině případů jsou po propadnutí městu věci likvidovány, protože jsou rozbité a nepoužitelné.
Ztracené věci, které přinášejí nejvíce strážníci a policisté, si lidé v Děčíně mohou vyzvednout na radnici na oddělení hospodářské správy v suterénu budovy na Mírovém náměstí v Podmoklech.
Ve Varnsdorfu mají seznam ztracených věcí zveřejněný na internetu. „Při převzetí nalezené věci musí každý prokázat vlastnictví věci, tzn. uvést přibližné místo ztráty, její přesný popis a předložit průkaz totožnosti,“ nabádají internetové stránky. V seznamu ztracených věcí ve Varnsdorfu kralují jízdní kola.
„Většinou je to tak, že kolo někdo ukradne, jen se na něm projede, kolo odhodí, najdou ho strážníci a přinesou na radnici,“ popsala důvod, proč se ve Varnsdrofu hromadí v oddělení ztrát a nálezů kola, jedna z úřednic. Doplnila, že většinou jde o stará kola, protože pěkné a nové kolo si zloděj nechá.
Velké zkušenosti se ztracenými věcmi mají i České dráhy. I tady lidé nejvíce ztrácejí čepice, rukavice, telefony, deštníky a peněženky. „Na Děčínsku ztrácejí věci lidé hlavně v zimě,“ poznamenal mluvčí Českých drah Radek Joklík.