Děčínsko/Chata, chalupa, rodinný dům či auto. Zloději je vykrádají bez rozdílu. Mezi nejoblíbenější však stále patří rekreační objekty. „Ty jsou obydlené jen část roku, takže je snazší se do nich dostat,“ poznamenal děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.
Nejohroženější bývají vyhlášené rekreační oblasti. Letos i loni to bylo Českokamenicko, kam patří oblast i Jetřichovic či Vysoké Lípy. „Nárůstu vloupání do chat napomohla i mírná zima. Přes půlmetrové závěje a ve velkých mrazech se špatně tahá s nakradenými věcmi,“ poznamenal šéf policejního oddělení v České kamenici Jiří Malec.
V současné době jeho muže vykrádání chat netrápí. „Je léto, rekreační oblasti jsou plné lidí, mnozí bydlí na chalupě od jara do podzimu. To si zloději netroufnou,“ poznamenal Malec .
Sto osmdesát majetkových trestných činů letos, z toho objasněných zhruba sto dvacet. To je letošní bilance českokamenické policie. „Já nevím, co bych k tomu řekl, ale jisté je, že teď by mohl být trochu klid. Policii se podařilo dopadnout recidivistu, který má na svědomí skoro dvacet případů,“ poznamenal českokamenický starosta Miroslav Weis. To potvrdil i šéf českokamenických policistů Malec.
Přitom to, jak se bránit atakům zlodějů, by už lidé po všech preventivních akcích, jež policie pořádá, mohli vědět.
„Každý rok se píše, jak zabezpečit chaty na zimu, jak hlídat, aby v autech nezůstávaly věci na zadních sedačkách, jak si pořídit bezpečnostní zámky k bytu či zarážky do oken, lidi jsou asi nepoučitelní,“ povzdychl si policejní mluvčí Šmíd.
Do zlodějin se kupodivu zapojují i ženy. Sice nevedou statistiky, ale letos policisté dopadli tři. Krádežím vloupáním kralují recidivisté, činí se i mládež ve věku od patnácti do sedmnácti let a dokonce i tři děti.