Jen pár set metrů pěšky, na kole či autem a lidem ze Šluknovského výběžku jsou k dispozici koupaliště s perfektním zázemím. Bohužel
se jimi nechlubí čeští provozovatelé, ale Němci.
„My už máme s rodinou trasu a střídáme osm koupališť, která leží hned kousek za hranicemi. Skutečně německá koupaliště poskytují veškerý komfort,“ potvrdil varnsdorfský starosta Josef Poláček.
Právě obyvatelé jeho města žehrali na to, že se nemají kde koupat. „Neprovozujeme ani rybník, loni provozovatel prodělal, pro letošek jsme tam nechali natáhnout do sprch vodu, aby se lidé mohli omýt,“ doplnil starosta. Vstupné tam nikdo nevybírá.
Na koupališti v Seifhennersdorfu zní čeština snad víc než němčina. Na Varnsdorfsku či Rumbursku jsou sice přírodní koupaliště a rybníky, žádné ale nenabízí takový komfort jako to německé. Za tři eura pro dospělé a poloviční vstupné pro děti a mládež do šestnácti let se tu celý den lidé mohou koupat a bavit. K dispozici jsou jim dva bazény s tobogánem a klouzačkou ve tvaru vlny, brouzdaliště pro ty úplně nejmenší a přírodní vodní plocha.
Kde se mohou dokonce svézt i na vypůjčených lodičkách. „Kluci se tu vyřádí, na našich koupalištích po hodině či dvou odcházíme domů, protože je to tam už nebaví,“ tvrdila Šárka Víchová z Krásné Lípy. Přiznala se, že na klouzačkách si to koupání užije i ona.
Varnsdorfší před časem přišli s nápadem, že by lidem mohlo vstupné z německých koupališť proplácet. Městskou kasu by to vyšlo levněji, než budovat za desítky milionů nové koupaliště. „Od toho jsme ustoupili, protože jsme usoudili, že by český člověk nosil lístky po hrstech a my bychom na tom prodělali,“ řekl starosta Poláček.
Koupaliště v Seifhennersdorfu proto vyšlo českým návštěvníkům vstříct. „Na bráně sice nevisí cedule, že Češi mají vstupné za polovic, to by se asi Němcům nelíbilo, dotovat naše koupání, ale pokud přijde na koupaliště skupina dvanácti lidí, poloviční vstupné dostanou,“ poznamenal Poláček.
Čeští návštěvníci německých koupališť v pohraničí se shodli, že takový komfort by v Česku nenašli. „Plavčík dokonce ohlídá děti, pokud si rodiče chtějí zaplavat sami,“ doplnila Víchová.
Také další německá obec, a to Grossschönau, se může chlubit atraktivním areálem. Je tu přírodní koupaliště o rozloze osmi hektarů, má dvě vodní plochy, z nichž jedna slouží ke koupání a na druhé se jezdí na člunech.
Lidé z Dolní Poustevny také jezdí za hranice za koupáním. „Využívají koupaliště v Sebnitz, Neustadtu a jezdí i do Bad Schandau,“ řekl dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka.
